Ветеринар советува: Бањата не е сигурно место за вашите кучиња

Куче во бања / Фото: Pexels

Сите знаеме дека постојат повеќе опасности за животните, за кои луѓето мораат да бидат свесни. Тука спаѓа опасноста од јадење одредени растенија, но и јадењето благо. Исто така, ветеринарите советуваат дека е добро милениците да се чуваат подалеку од одредени простории во домот.

Д-р Рејчел Барак сподели низа совети за тоа што треба да се избегнува, вклучително и користење антибиотска маст без надзор на ветеринар.

„Една од состојките во популарните антибиотски масти е неомицинот, кој е поврзан со губење на слухот“, рече таа.

Ветеринарката, исто така, вели дека е паметно да се држат кучињата надвор од бањата, без разлика колку се љубопитни.

„Капакот на тоалетот треба секогаш да ви биде спуштен, бидејќи тоалетната школка не содржи чиста вода што е соодветна за пиење. Покрај тоа, во бањите има производи за чистење и производи за лична хигиена, кои можат да бидат токсични за кучињата“, додаде таа.

Исто така, имајте на ум дека алкохолот е исклучително опасен за кучињата бидејќи неговото консумирање „влијае врз нервниот систем на кучето, што може да доведе до сериозни симптоми, вклучувајќи хипотермија, дијареја и повраќање“.

„Никогаш не им давајте алкохол на милениците, кој го депримира нервниот систем“, вели Барак.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот