Ветер, грмотевици и град во Словенија и Хрватска

Словенија и Хрватска попладнево се зафатени од невреме проследено со силен ветер, грмотевици, дожд, а на некои места е забележан и град.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, во Словенија само за неколку часа температурите паднаа за околу 10 степени, а во поголем дел од државата врнежите од дожд преминаа во снег.

Поради град има проблеми во нормалното одвивање на сообраќајот меѓу Марибор и Цеље.

Метеоролошките служби во Хрватска пак известија обилни врнежи и грмотевици на повеќе места во државата, посебно во централниот дел. Најавите се дека во текот на ноќта, поради продор на студена воздушна маса од север, врнежи од дожд ќе преминат во снег.

Прочитајте и...  Исплатен образовен додаток за над 26 илјади деца

Прочитај повеќе

Илон Маск пред Ворен Бафет, го зазема седмо место на листата на милијардери на „Блумберг”

Слободен печат

Царовска: Време е за 50:50, за силни жени кои што рамноправно учествуваат во создавање на силно општество

Слободен печат

Димитров и Царовска возеа велосипеди низ Скопје: Возиме сите напред кон ЕУ, таму каде што припаѓаме (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Не смееме да дозволиме да ја прокоцкаме шансата што заедно ја создаваме овие три години (ВИДЕО)

Слободен печат

Андреевски: Непотизам на дело, таткото и синот Мицкоски преку Машински факултет наплатиле илјадници евра од проекти од државната ЕЛЕМ

Слободен печат

Николовски тврди дека семејството Заеви се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Секое гласање за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Филипче: Во јули лиценцирани 66 доктори на медицина, половината од нив изразија желба да работат со ковид пациенти

Слободен печат

Што снимаш ти мајмуне- нападната новинарската екипа на Ал Џезира (ВИДЕО)

Слободен печат

Два нови случаи на коронавирус во Кавадарци

Слободен печат

Вучиќ за Ројтерс: Се исплатеа напорите на Германија и Франција, прва релативно оптимистична вест (ФОТО)

Слободен печат

Со европски пари си правеле партиски собир, ВМРО-ДПМНЕ негира, но ќе докажеле после избори (ВИДЕО)

Слободен печат