Ветер, грмотевици и град во Словенија и Хрватска

Словенија и Хрватска попладнево се зафатени од невреме проследено со силен ветер, грмотевици, дожд, а на некои места е забележан и град.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, во Словенија само за неколку часа температурите паднаа за околу 10 степени, а во поголем дел од државата врнежите од дожд преминаа во снег.

Поради град има проблеми во нормалното одвивање на сообраќајот меѓу Марибор и Цеље.

Метеоролошките служби во Хрватска пак известија обилни врнежи и грмотевици на повеќе места во државата, посебно во централниот дел. Најавите се дека во текот на ноќта, поради продор на студена воздушна маса од север, врнежи од дожд ќе преминат во снег.

Прочитајте и...  Новиот квартал почнува со пад на Европските акции

Прочитај повеќе

Столтенберг: НАТО ќе ја забрза испораката на помош на најпогодените сојузници од коронавирусот

На сметките на граѓаните ќе легнат 5,59 милиони евра поврат на ДДВ

Слободен печат

Банките ќе ги одложат ратите, ама за тој период ќе наплаќаат камати

Општина Кочани ги засилува заштитните мерки откако кај едно лице е потврден КОВИД-19

Слободен печат

Тачи: Започнаа консултациите за наредните чекори за функционализирање на институциите

Слободен печат

Родителите реагираат: Не е фер да се оценуваат учениците во кризата, кога условите не се исти за сите деца

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На подрачјето на СВР Велес, од вчерашните 353 лица во самоизолција денеска бројот е намален на 185

Слободен печат

Постои ризик од недостиг на храна поради влијанието на коронавирусот

Слободен печат

Мицотакис: Април ќе биде клучен месец

Слободен печат

Штип во функција стави два пункта за дезинфекција на возилата

Слободен печат

Весели по средбата со Тачи: Не може да се зборува за вонредни избори во време на пандемија

Слободен печат

МАПАС: Средствата од задолжителните пензиски фондови се во сопственост на членовите

Слободен печат