Вест на денот: Меси и Барселона се договорија

EPA-EFE/Spanish Royal Soccer Federation

Каталонскиот весник „Спорт“ тврди дека Лионел Меси и Барселона, а потписот на новиот договор се очекува да биде до крајот на неделава.

Како што наведува „Спорт“, Меси ќе потпише петгодишен договор со клубот во кој ја помина целата кариера и со тоа ќе стави крај на сите шпекулации дека може да си замине, откако на 1 јули стана слободен играч. Имаше навестувања дека Меси ќе се пресели во ПСЖ, или дека ќе потпише за Интер Мајами во американската МЛС лига.

Аргентинецот чувствува дека има сила и енергија и понатаму да игра на највисоко ниво во Барселона и поради тоа се согласи на намалување на платата за дури 50 проценти поради финансиската криза во која се наоѓа клубот. „Спорт“ пишува дека Меси целосно ја разбира ситуацијата и сака да биде пример за останатите играчи кои засега одбиваат намалување на платите, барем во наредните две сезони.

Видео на денот