Веспрем се враќа во СЕХА, од следната сезона 12 екипи

Сеха лигата во следната сезона ќе брои 12 екипи кои ќе бидат поделени во две групи е одлуката на собранието на лигата. Во наредната сезона екипите ќе бидат поделени во две групи со по шест тима како би се намалил бројот на натпревари кои ги игра една екипа во сезоната.

– Вчера имавме собрание на лигата и донесовме неколку значајни одлуки со кои мислиме дека ќе ја унапредиме лигата. Од наредната сезона ќе се натпреваруваат 12 екипи во две групи по шест, вкупниот број на натпревари ќе биде 14 со што ќе им се олесни на клубовите за да можат да играат и европски купови и национални првенства – вели Михајло Михајловски, претседателот на СЕХА лигата.

Прочитајте и...  Вилијамсон е неверојатен: По 10 натпревари влезе во историјата на НБА (ВИДЕО)

СЕХА лигата, наредната сезона ќе биде посилна за добро познат клуб, унгарскиот Веспрем. Веспрем два пати триумфираше во СЕХА, 2015 и 2016 година, додека во 2017 година загуби во финалето од Вардар.
„Со големо задоволство потврдувам дека Веспрем се враќа во СЕХА-лигата. Од клубот увидоа дека им е потребно регионалното натпрреварување и го потврдија учеството за следната сезона. Поточно потпишаа договор на три години“ вели Михајловски.

Според Михајловски, освен Веспрем можно е враќање и на Целје, додека Горење нема доволно квалитетен тим, а во блиска иднина не е исклучено и приклучување на екипи од Романија или од Турција.

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

оне × оне =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат