Верстапен гневен на Фетел и на возачите на Рено – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Верстапен гневен на Фетел и на возачите на Рено

Возачот на Ред Бул е гневен на Себастијан Фетел и на возачите на Рено кои не го почитуваа кодексот на однесување.

Макс Верстапен не можеше да го сокрие бесот од неспортскиот потег на возачот на Ферари, Себастијан Фетел и двоецот од Рено, Даниел Рикиардо и Нико Хулкенберг во завршницата од денешните официјални квалификации на кои пол поизцијата му припадна на Валери Ботас од Мерцедес.

„Ова е е*ено сра*е. Тоа се такви дебили најискрено. Сите се наредивме, а потоа тие се е*ено упропастија. Се обидуваш кој сите да бидеш добар, а сите тие потоа сè ќе упропастат“, беа зборовите на Верстапен преку тимското-радио.

Гневот на Верстапен се должи на тоа што пред пред завршниот круг од квалификациите, кога тој излезе прв од боксот но конкурентите не го почитуваа кодексот на однесување и го претекнаа во летечкиот круг.

Возачот на Ред Бул на новинарите им посочи дека ривалите направиле грешка, видно вознемирен што не се нашол во битката за највисоките позиции на квалификациите.

– Го имаме тој договор да го почитуваме кога ќе се излезе на патеката да се внимава на распоредот. Сè одеше како што треба и потоа Ветел ме претрка, па потоа и двата болиди на Рено. Ми зафркнаа сè, целата подготовка за последниот круг. Сега сè се менува, јас ќе ги е*ам секој пат“, изјави Вестапен.

 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close