Верниците денеска му се молат на Светецот кој штити од тешки болести! Ова морате да го направите, а еве што не смеете

Православната црква и верниците денеска го одбележуваат денот на Светиот маченик Калистрат.

Војникот Калистрат, родум од Картагина, имал предок Неокор, кој за време на распнувањето на Исус и неговото воскресение бил во Ерусалим и како сведок на тие настани и самиот станал Христијанин.

Кога се вратил во родниот град Картагина, Неокор сите членови на своето семејство ги направил Христијани. Така, и неговиот потомок Калистар бил одгледан во христијанскиот дух.

Ја имал таа несреќа да биде војник во Византија во време на владеењето на царот Диоклецијан, кога е направен најмасовниот прогон на Христијани поради нивно целосно протерување. Еднаш додека тајно се молел, колеги офицери кои го забележале веднаш го пријавиле кај командантот.

Прочитајте и...  Бајден: Трамп ја користи американската војска против Американците

Кога неговиот наредник Перстенин открил дека е Христијанин, издал наредба да го претепаат, а потоа да го фрлат во море.

Војниците од неговиот вод крвнички го тепале, а потоа со чамец го одвеле во Средоземното море, каде го фрлиле.

Се зборува дека Калистар, утредента се вратил жив и здрав, одејќи по вода.

На општо изненадување на сите, Калистрат не се удавил, што било причина 49 војнци да почнат да веруваат во моќта на христијанскиот Бог.

Бесен, командантот ги фрлил сите во темница и го продолжил мачењето. Откако ниту еден војник не сакал да се откаже од својата вера, на крај сите биле убиени.

Легендата вели дека во тој момент тој регион го погодил голем земјотрес, кој довел до масовно напуштање на паганизмот и примање на христијанската вера.

Прочитајте и...  Братот на Џорџ Флојд повика на мирни протести: Јас не дојдов овде да дивеам (ВИДЕО)

Свети Калистрат бил фатен и настрадал во 304. година во Византија заедно со споменатитее 49 војници.

Во христијанските цркви на сите им се оддава почит како маченици настрадани поради вербата во Исус.

Свети Калистрат е земен како слава во многу малку семејства, а оние кои сепак го имаат како куќна слава се смета дека тоа го направиле како благодарност за избавување од несреќа или тешка болест, бидејќи бројни верници сведочат за чудата кои им се случувале по молитвата која ќе му ја упатиле на овој светец.

Затоа утре Христијаните треба да отидат во црква и да му се помолат на свети Калистрат за здравје и долг живот.

Денеска избегнувајте кавги и конфликти, бидете мирољубиви и благодарни на она што го имате.

Прочитајте и...  Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат