Вернер „горд“ што се поврзува со трансфер во Ливерпул

Германскиот репрезентативец беше најзаслужен за триумфот на Лајпциг во првиот натпревар од осминафиналето во ЛШ против Тотенхем на гостински терен.

Напаѓачот на Лајпциг верува дека Ливерпул е „најдобриот клуб на светот“ и вели дека е „многу горд“ што се поврзува со преселба во Премиер лигата.

Германскиот репрезентативец беше најзаслужен за триумфот на Лајпциг во првиот натпревар од осминафиналето во ЛШ против Тотенхем на гостински терен.

„Билд“ минатиот месец објави информации дека „Енфилд“ би била одлична дестинација за Вернер доколку се одлучи да се пресели во најквалитетната англиска фудбалска лига, иако подоцна „Скај Спортс Њуз“ информираше дека Редси не планираат во овој момент да направат таков потег.

– Знам дека Ливерпул е најдобриот клуб на светот во овој момент. Кога се поврзувате со тавко клуб, тоа ве прави горд – рече Вернер за норвешкиот ТВ канал „Виаспорт“, а потоа додаде:

Прочитајте и...  Ирски репрезентативец му вперил пиштол во челото на селекторот

– Задоволство е, но знам дека Ливерпул има многу добри играчи и морам да се подобрам, да научам многу повеќе работи за да бидам на ова ниво, за да играм таму.

Вернер кој има 23 години ја започна кариерата во Штутгарт, а од 2016 година досега има 116 натпревари и 70 голови за Лајпциг, а за германската репрезентација има 29 мечеви и 11 погодоци.

Прочитај повеќе

Луда идеја или револуција: ФИФА најави роботи наместо судии на СП 2022

Слободен печат

ПСЖ му даде дозвола на Нејмар, може да преговара со Барселона

Слободен печат

Навивачите застанаа во одбрана на Новак: Американците се лицемери

Слободен печат

Неверојатна исповед на шведски тенисер: Одев на Гугл за да видам како да се убијам

Слободен печат

ШОК: Српскиот репрезентативец Тошиќ нападнат со нож среде Белград

Слободен печат

Кои фудбалски екипи се најголеми трошаџии во 21. век, четири екипи фрлиле повеќе од две милијарди евра на засилувања

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ирски репрезентативец му вперил пиштол во челото на селекторот

Слободен печат

Шампионската од Вимблдон порача: Ѓоковиќ само сакаше да помогне

Слободен печат

Гвардиола: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

НБА: Нема одење во Орландо без три негативни теста на коронавирус

Слободен печат

Ливерпул ги распродаде дресовите, спонзорот одби да обезбеди нови

Слободен печат

Милан со шампионска „услуга“ за Јувентус! (ВИДЕО)

Слободен печат