Венгер: Уживам да ги гледам тренерите како се мачат

Поранешниот тренер на Арсенал, Арсен Венгер за Би-Би-Си изјави дека сега кога е во пензија поинаку гледа на фудбалот.

Французинот дури 22 години седеше на клупата на Арсенал и за тоа време освои три шампионски титули, вклучувајќи ја и титулата од 2003/04 кога цела сезона не претрпе ниту еден пораз во Премиер лигата.

– И понатаму го сакам фудбалот и обожувам да го гледам од дистанца. Далеку поопуштено ги гледам натпреварите и размислувам зашто тој фудбалер донел ваква или онаква одлука или како некоја екипа требало да одигра подобро. Фудбалот можеш да го гледаш постојано бидејќи секој натпревар е поинаков. Се релаксирам гледајќи ги тренерите како се мачат. Тогаш си помислувам: Момци, сега е редот на вас – вели Венгер.

Прочитајте и...  Биелса го фали „оскаровецот“ Алиоски: Џани игра со огромна страст

Поврзани вести

АБА Лига: Црвена звезда го доби неизвесното вечно дерби со Партизан

Слободен печат

Саутемптон ја испушти победата против Вулверхемптон

Слободен печат

Лејкерси имаат пеколен план, идното лето доаѓа Јанис

Слободен печат

ВИДЕО: Сите одбрани на Митревски со кои ги излуде ракометарите на Спортинг

Слободен печат

Гвардиола ја означи првата мета во преодниот рок, и не е Меси

Слободен печат

Двојаковски нов кошаркар на Академија ФМП

Слободен печат

Остави Коментар