Венгер си најде нова работа - Слободен печат

Венгер си најде нова работа

Арсен Венгер денеска го имаше првиот работен ден на новата функција во ФИФА. Славниот француски тренер беше пречекан од првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино.

Венгер ќе биде задолжен за развој на фудбаллот во светот како во машка така и во женска конкуреција, а исто така ќе води сметка и за техничките прашања и ќе учествува во процесот на носење на важни одлуки кои се однесуваат за промена на правилата и законите.

– Се радувам што пред мене имам неверојатно важен предизвик, не само поради тоа што отсекогаш бев заинтересиран да работам во фудбалот од поинаква перспектива од тренерската. Ова е предизвик за мене и поради глобалната мисија на ФИФА. Мислам дека новото раководство на ФИФА се грижи за фудбалот, и развојот на оваа игра е најважната мисија за сите нас – изјави Венгер.

Прочитајте и...  Хрватските ракометари пречекани од 10.000 навивачи во Загреб (ВИДЕО)

Арсен Венгер минатата година ја напушти тренерската професија откако во последните 22 години седеше на клупата на Арсенал. Тој во последните неколку месеци работеше како стручен аналитичар за неколку ТВ куќи, а минатата недела беше поврзуван и со преземање на клупата на Баерн Минхен.

Прочитај повеќе

Тениски класик во Мелбурн: Ѓоковиќ и Федерер во полуфиналето

Слободен печат

Леброн: Коби, ќе продолжам по твојот пат, дај ми сила од небото

Слободен печат

Мекгрејди: Коби секогаш ми зборуваше дека сака да умре млад и да стане бесмртен

Слободен печат

Во Австрија уапсени пет кошаркари за местење натпревари

Слободен печат

„Балистите“ ќе навиваат против Македонија на 26 март во баражот од Лигата на нации

Слободен печат

Историски пресврт на „кралевите“ во НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

two + nineteen =

Прочитај повеќе

Федерер спаси седум меч топки и обезбеди пласман во полуфиналето на Австралија Опен

Слободен печат

Заработуваат на трагедијата, влезници за дербито и над 1000 долари! (ФОТО)

Слободен печат

Милан ќе му оддаде почит на Коби Брајант! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул „немаше“ среќа, Руни против Манчестер јунајтед! (ФОТО)

Слободен печат

Успешни прегледите, Интер ќе го промовира Ериксен! (ФОТО)

Слободен печат

Коланџело: Коби Брајант во „Куќата на славните“!

Слободен печат