21.8 C
Скопје

Венгер е противник на Суперлигата: Знаев дека нема да успее бидејќи е американски проект

Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер се израдува на неуспехот на европската Суперлигата во која еден од учесниците требаше да биде и неговиот тим.
Венгер во разговорот за британски „Телеграф“ изјави дека Суперлигата имаше спротивни начела од основните на кои се заснова спортската култура во Европа.
– Не разбирам како е можно да верувате дека со ограничување на пристапот на најдобрите натпреварувања ќе ги натерате навивачите да го прифатат тоа, посебно вистинските фудбалски навивачи – вели Венгер кој сега е директор за развој на фудбалот во ФИФА.

Според Французинот заслуги за пропаѓањето на Суперлигата покрај навивачите, имаат и фудбалерите кои беа целосно игнорирани од страна на творците на „лигата на богатите“ но сепак го кренаа гласот.
– Постои причина за загриженост поради управите на најголемите фудбалски екипи. Горд сум на одговорноста која ја презедоа фудбалерите по ова прашање. Тоа покажува голема еволуција која ја видовме од почетокот на сезоната во Англија. Играчите се се повеќе вклучени во носењето на одлуките и многу сум горд на таквиот развој.

Венгер верува дека англиските клубови со своите дејствија прават се за да ја уништат Премиер лигата.
– Сите сакаат да ја уништат Премиер лигата. Англичаните ја имаат најсилната лига во Европа. 100 проценти сум сигурен дека Суперлигата ќе ја уништеше Премиер лигата. Но, од почетокот знаев дека Суперлигата немаше да успее бидејќи тоа е проект во американски стил, а тоа не поминува во Европа- заврши Венгер.

Поврзани вести

ВИДЕО: Победа за Ериксен и осминафинале, Данска ја декласираше Русија во Копенхаген!

Слободен печат

Пандев: Им го отстапувам местото на помладите, треба повеќе вакви натпревари и повеќе искуство!

Слободен печат

Трстена: Така е во спортот, понекогаш не оди како што сакаме ние!

Слободен печат

Ангеловски ја имаше последната прес конференција како селектор на репрезентацијата!

Слободен печат

ВИДЕО: Холандија без грешка, Италијанците во осминафиналето против Австрија!

Слободен печат

ВИДЕО: Ти благодариме Пандев, и Снајдер со аплаузи за македонската фудбалска легенда!

Слободен печат

Остави Коментар