ВЕНЕЦУЕЛА ВОЗВРАТИ: Дипломатите на Салвадор имаат рок од 48 часа да ја напуштат земјата

Министерството за надворешни работи на Венецуела соопшти денеска дека ќе ги протера од земјата дипломатите на Салвадор, бидејќи таа централноамериканска држава решила да ги протера дипломатите што го претставуваат венецуелскиот претседател Николас Мадуро.

Во соопштението се наведува дека дипломатите на Салвадор имаат рок од 48 часа да ја напуштат земјата.

Салвадор претходно денеска им нареди на венецуелските дипломати да ја напуштат земјата во рок од 48 часа, соопштија властите.

Како што се наведува, одлуката е донесена во согласност со ставот на таа земја дека венецуелскиот претседател Николас Мадуро нема легитимитет.

Во соопштението е посочено дека владата на Салвадор го призна лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела се додека земјата не одржи слободни избори.

Прочитајте и...  Иран: Американската понуда за помош е смешна

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција