Великаните се простуваат од Ники Лауда

Смртта на Ники Лауда ги изненади сите љубители на Формула 1 и на спортот воопшто, а меѓу првите кои се огласија се екипите за кои возеше и раководеше легендарниот Австриец.

„Денеска е тажен ден за Ф1. Големото семејство на Ферари со голема болка ја прими веста за смртта на својот член и пријател Ники Лауда, тројниот шампиони, кој двете титули ги освои со Скудерија. Ники, засекогаш ќе останеш во нашите срца и во срцата на нашите навивачи“ стои во соопштението на Ферари.

„Сите во Мекларен сме потресени од веста дека почина Ники Лауда, нашиот пријател, колега и светски првак во Ф1. Ники засекогаш ќе остане во нашите срца и запишан во нашата историја. Ники, почивај во мир“, објави Мекларен.

„Пред се, во има на нашиот тим и Мерцедес, сакам да изразам сочувство на сопругата Брижит, неговите деца, членовите на семејството и блиските пријатели. Ники беше комбинација на јунаштво, хуманизам и фер плеј како во кок-питот така и во животот. Неговото заминување остава празнина во Ф1. Не загубивме херој кој го направи најголемиот кам бек во Формула 1, туку човек кој на нашиот спорт му донесе чесност и искреност. Ќе ни недостасува. Исто така, Мерцедес загуби човек кој беше наша ѕвезда водилка, како член на нашиот тим во последните 6.5 години. Да се работи со него беше привилегија, со неговите мотивациски говори ни даваше енергија како никој досега и Ники, никој не може да те замени. Ми беше чест што ми беше пријател“, изјави Тото Волф, претседателот на Мерцедес.
Покрај екипите, последен поздрав упатија и актуелните и поранешните возачи во Формула 1.

 

 

Прочитајте и...  Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Прочитај повеќе

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат

СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

Слободен печат

Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Синот на Сетиен ги праша кравите дали Барса ќе ја освои ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кузма со тројка во последните секунди за радост на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас би можел да игра со Фалкао, Бабел, Арда Туран..!

Слободен печат

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!

Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Слободен печат