Велика Британија сака пријателски односи со ЕУ по Брегзит

Претходно весникот „Фајненшел тајмс“ напиша дека плановите што вчера беа претставени од Европската комисија, наведуваат на помислата дека Велика Британија може да биде казнета или да го загуби својот преференцијален пристап до пазарот на ЕУ доколку ги наруши условите на идниот договор за билатералните односи.

Велика Британија сака идните односи со Европската унија да се темелат на пријателска соработка, изјави денеска портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон, цитиран од британските медиуми.

Тој ова го кажа во одговорот за извештајот во кој пишува дека Велика Британија може да биде казнета доколку ги наруши условите на идниот трговски договор со ЕУ, пренесе БТА.

Претходно весникот „Фајненшел тајмс“ напиша дека плановите што вчера беа претставени од Европската комисија, наведуваат на помислата дека Велика Британија може да биде казнета или да го загуби својот преференцијален пристап до пазарот на ЕУ доколку ги наруши условите на идниот договор за билатералните односи.

Портпаролот на британскиот премиер, исто така, кажа дека владата ќе се обиде да отфрли секакви промени, што ќе ги внесе во договорот за развод со ЕУ пред Домот на лордовите, Горниот дом на парламентот.

Прочитајте и...  Димитров од Брисел: 120 милиони евра помош од ЕУ за Северна Македонија

Прочитај повеќе

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат

Фејсбук и Инстаграм поради прописите ќе ја напуштат Европа?

Слободен печат

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британија со нови рестриктивни мерки: Полициски час за рестораните, казни за неносење маски, свадби и погреби со ограничен број луѓе

Слободен печат

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат

Се „крчка“ нов Кривичен законик, но и Закон за кривична постапка.

Лука Андреев

Макрон ја повика Русија да објасни за труењето на Навални, нема да толерира хемиско оружје

Слободен печат

Хашки обвинител: Ќе ги гониме оние кои ќе го откријат идентитетот на сведоците против ОВК

Слободен печат

Д-р Марковски: Потребно е владино тело од 4-5 доктори кое ќе носи одлуки за да излеземе од пандемијата

Слободен печат