Велика Британија сака пријателски односи со ЕУ по Брегзит - Слободен печат

Велика Британија сака пријателски односи со ЕУ по Брегзит

Претходно весникот „Фајненшел тајмс“ напиша дека плановите што вчера беа претставени од Европската комисија, наведуваат на помислата дека Велика Британија може да биде казнета или да го загуби својот преференцијален пристап до пазарот на ЕУ доколку ги наруши условите на идниот договор за билатералните односи.

Велика Британија сака идните односи со Европската унија да се темелат на пријателска соработка, изјави денеска портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон, цитиран од британските медиуми.

Тој ова го кажа во одговорот за извештајот во кој пишува дека Велика Британија може да биде казнета доколку ги наруши условите на идниот трговски договор со ЕУ, пренесе БТА.

Претходно весникот „Фајненшел тајмс“ напиша дека плановите што вчера беа претставени од Европската комисија, наведуваат на помислата дека Велика Британија може да биде казнета или да го загуби својот преференцијален пристап до пазарот на ЕУ доколку ги наруши условите на идниот договор за билатералните односи.

Портпаролот на британскиот премиер, исто така, кажа дека владата ќе се обиде да отфрли секакви промени, што ќе ги внесе во договорот за развод со ЕУ пред Домот на лордовите, Горниот дом на парламентот.

Прочитајте и...  „Чекориме за правда“: Народот е желен за правда - на ред е ЕУ

Прочитај повеќе

Спасовски: Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО

Слободен печат

Издадени осум сериозни предупредувања за поплави во Британија

Слободен печат

Милановиќ при заклетвата ја парафразирал култната белградска група ЕКВ

Слободен печат

Пешева од „Анима Мудни“: Стапката на усмртување на кучиња ќе биде висока (ВИДЕО)

Европската комисија го предупреди Зукерберг да ги регулира содржините во кои има омраза

Слободен печат

Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

17 + 1 =

Прочитај повеќе

Ќе се збогати ли политичката понуда во Македонија?

Слободен печат

Петровска го повика Чулев на ТВ дуел, вели постапката за чизмите ја водел Ѓоко Поповски

Слободен печат

Активисти кои шпионирале за САД осудени на затворски казни во Иран

Слободен печат

Долгите бради и шамиите се причина преку еден милион Ујгури да се апсат во Кина

Слободен печат

Златото достигна историски највисока вредност во однос на еврото

Слободен печат

Србија со електрични и хибридни автобуси и автомобили ќе го намалува загадувањето

МИА Агенција