Велика Британија ќе обезбеди 356 милиони евра воена помош за Украина

Ирпин, Украина / Фото: Слободен печат - Кристина Атовска

Британските власти соопштија дека ќе обезбедат 356 милиони евра дополнителна воена помош за Украина, покрај досегашната помош во вредност од околу 237 милиони евра.

Кабинетот на премиерот Борис Џонсон објави дека Велика Британија, меѓу другото, на Украина ќе и понуди уреди за ноќно гледање, алатки за попречување на сателитската навигација, беспилотни летала за снабдување на украинските војници и оклопни возила за цивилните службеници.

Од почетокот на руската воена операција во Украина, Британија испрати повеќе од 5.000 противтенковски ракети и пет системи за противвоздушна одбрана, како и друга муниција и експлозиви. САД досега обезбедија воена помош од три милијарди долари за Украина, а минатата недела претседателот Џо Бајден побара од американскиот Конгрес да одобри повеќе од 20 милијарди долари воена поддршка.

Видео на денот