Велика Британија ја повика Кина да го повлече предлог законот за безбедност во Хонгконг

Раб изјави дека законот за безбедност го крши принципот на „една земја, два система” воспоставен со Заедничката кинеско-британска декларација од 1984 година, а исто така е во спротивност со членот 23 од Основниот закон на Кина.

Велика Британија денеска го предупреди Пекинг да го повлече од работ на „авторитарниот” закон за национална безбедност во Хонгконг и истакна дека ризикува да уништи еден од бисерите на азиската економија, а истовремено ќе го уништи и својот углед.

Минатата недела кинескиот парламент го одобри нацрт-законот за национална безбедност, кој предвидува дека е кривично дело да се поткопува авторитетот на Пекинг на таа територија.

За одлуката да се овласти постојаниот комитет да го подготви законот, 2.878 членови на Народниот народен конгрес гласаа „за” еден беше против, а шест лица воздржани.

Со Законот ќе се криминализира сецесијата, субверзијата, тероризмот и странското мешање во Хонгконг.

– Дојде време Кина уште еднаш да размисли. Дојде време Кина да се повлече од работ и да ја почитува автономијата на Хонгконг и да ги почитува меѓународните обврски на Кина, рече пред парламентот британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб.

Прочитајте и...  Заев: Нема никакви причини за одложување на изборите

– Тажната реалност е дека ако Кина продолжи на овој пат, таа ќе го задуши она што долго време е скапоцен камен во економската круна, рече Раб, одговорајќи на прашањето за економската иднина на Хонгконг.

Тој изјави дека законот за безбедност го крши принципот на „една земја, два система” воспоставен со Заедничката кинеско-британска декларација од 1984 година, а исто така е во спротивност со членот 23 од Основниот закон на Кина.

Раб, сепак, предупреди дека не очекува Кина да го промени курсот.

– Сметаме дека е малку веројатно дека тоа ќе се случи, рече тој.

Доколку Кина не го промени курсот, на сопствениците на пасошите „британска националност во странство” (БНО), кои ги има околу 300.000 и на уште три милиони луѓе кои ги исполнуваат условите, ќе им биде понуден патот до британското државјанство, најави Раб.

Прочитајте и...  Митрески: Посветено ја градиме нашата земја по европски пример (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат