Велика Британија ги укина мерките, стотици илјади во изолација, маркетите празни: „Ова е хаос“

Англија во понеделникот ги укина скоро сите ограничувања поврзани со коронавирусот. Салите и стадионите се отвораат со полн капацитет, дискотеките можат повторно да се отворат, а и веќе нема ограничување на бројот на луѓе што можат да се соберат во пабовите. Носењето маска повеќе не е задолжително, но се препорачува во јавниот превоз и во продавницит. Премиерот Борис Џонсон сепак повикува на претпазливост.

Како што рече владиниот советник Нил Фергусон, скоро е неизбежно бројот на нови случаи на инфекција да достигне сто илјади дневно, со илјада хоспитализирани.

– Вистинското прашање е дали тие бројки ќе бидат двојно или уште поголеми. Може да имаме две илјади хоспитализирани лица на ден и двесте илјади случаи, но тоа е многу помалку сигурно”, рече Фергусон.

Продавниците се празни, еден куп вработени се во самоизолација

Полиците на супермаркетите низ целата земја се целосно празни. Имено, голем број вработени во супермаркети и возачи за достава отидоа во самоизолација поради контакт со заразените.

Бројни продавници се борат со недостиг на персонал, а некои ланци на супермаркети мораа да затворат голем број продавници, нешто што досега не се случило во трите заклучувања.

Стотици илјади луѓе, вклучувајќи го и премиерот Џонсон, мора да бидат изолирани десет дена откако апликацијата ги информираше дека биле во близок контакт со заразено лице.

Податоците на Националната здравствена служба (НХС) открија рекордни 618.903 предупредувања испратени до корисниците на апликации во Англија и Велс. NHS ги известува луѓето кои треба да одат во самоизолација со кратка порака „пинг“ преку мобилна апликација.

Британците се поделени околу мерките

Но, поради големиот број луѓе кои треба да се самоизолираат, бизнисите се соочуваат со недостиг на работна сила, вклучително и продавници за храна, каде што полиците брзо се испразнија.

– Тоа е еден од поголемите проблеми во сите сектори во моментов. Секоја недела случаите со Ковид двојно се зголемуваат”, рече директорот на Маркс и Спенсер, Стив Роу.

Сопственикот на Исланд, Ричард Вокер вели дека биле принудени да ангажираат 2.000 привремени работници за да можат да работат.

– Требаше да затвориме две продавници, а во другите да го скратиме работното време. Иронијата е што сите продавници беа отворени целото време на пандемијата. Ова е хаос”, рече Вокер.

БП соопшти дека мора привремено да затвори голем број бензински пумпи поради недостаток на гориво, но и недостиг на возачи на камиони поради изолација.

Британците се поделени во однос на ограничувањата, некои сакаат уште построги мерки затоа што стравуваат дека луѓето ќе продолжат да умираат од вирусот, додека други се силно против најстрогите и најстрогите мерки на ограничувања во историјата во мирно време.

Видео на денот