16 C
Скопје

Велика Британија: Бројот на болни од ковид-19 е паднат за две третини во февруари

Вкупниот број на болни од ковид-19 во Англија опаѓа од јануари, но во некои области има забележително зголемување на бројот на заразени, соопштија денеска истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон.

Истражувачите рекоа дека нивото на активни случаи во февруари е 0,49 проценти од целото население, што е за две третини помалку отколку во јануари, кога беа евидентирани 1,57 проценти.

Сепак, тие додаваат дека прелиминарните резултати од февруари покажуваат дека бројот на пациенти е зголемен во Лондон, во југоисточниот дел, како и на исток и Вест Мидлендс.

– Бројот на случаи во Англија продолжува да опаѓа, иако падот е забавен, рече Стивен Рајли, професор по динамика на заразни болести на Кралскиот колеџ во Лондон, додавајќи дека падот мора да биде поголем за вакцинацијата да биде поуспешна.

Прочитајте и...  Здружението на правници Роми ќе поднесе кривична пријава за инцидентот во Кочани

Поврзани вести

Црни рекорди за Грција: Најголем број на починати и приклучени на апарати

Слободен печат

Лажен агент за недвижности 6 пати продал ист стан, агенциите загрижени за својот углед

Слободен печат

Богдановиќ за спорната градба кај „Холидеј Ин“: Двајца охриѓани ни ја попречија постапката во Уставен

Слободен печат

ФОТО | Музеј на „воени трофеи“: Алиев се сликаше покрај шлемовите на убиените ерменски војници

Слободен печат

Повторно рестрикции во водоснабдувањето за сите потрошувачи во Тетово

Слободен печат

Се ограничуваат трошоците на државните функционери за угостителски услуги

Слободен печат

Остави Коментар