Вељаноски за обвинението за „Крвавиот четврток“: Политичко обвинение за политички цели

По прифаќањето на обвинението од Кривичниот суд, Вељаноски заедно со останатите поранешни функционери ќе седне на обвинителна клупа.

Експретседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, во врска со одлуката на Судот да се прифати обвинение во кое тој заедно со Јанакиески, Ристовски и Атанасов се обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, како главни организатори на „Крвавиот четврток“, за ТВ 24 рече дека тоа е „политичко обвинение за политички цели“.

По прифаќањето на обвинението од Кривичниот суд, Вељаноски заедно со останатите поранешни функционери ќе седне на обвинителна клупа.

Тој е првиот претседател на Собрание на кого ќе му се суди од независноста на Македонија.

Осомничени како организатори за насилниот упад во Собранието беа и екс-премиерот Никола Груевски и екс-разузнавачот Никола Бошковски, но поради фактот што се во бегство, обвинителството за организиран криминал реши да не им се суди во отсуство и не ги обвини во обвинение.

Прочитајте и...  Угостителите денес почнуваат со работа, организирањето на прослави е забрането

Прочитај повеќе

Зекири: СДСМ сака брзи избори на кои ќе учествуваат сите политички чинители

Слободен печат

Синоличка: Инаетот на мнозинството ќе го сотре и најсовесниот граѓанин

Слободен печат

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море, ова е задолжително летово

Слободен печат

Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет” (ВИДЕО)

МИА Агенција

Јанушев: СДСМ роковите за избори ги вади од ракав

Слободен печат

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

МИА Агенција

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ по 15 јуни

МИА Агенција

Бебе позитивно на ковид-19 со специјален лет префрлено на клиника во Швајцарија

Слободен печат

СДСМ: Чулев со невистини се обидува да ја вознемирува јавноста

Слободен печат

Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Слободен печат

Трамп на нацијата ѝ се обрати преку Твитер: Постигнат е тажен рекорд од 100.000 починати

Слободен печат