9 C
Скопје

Веќе нема континент каде што вирусот повеќе не е присутен, на Антарктикот се потврдени 36 случаи на ковид- 19

На Антарктикот се потврдени 36 случаи на КОВИД 19, така што нема континент каде што вирусот повеќе не е присутен, објавија денес австралиските медиуми.

Австралискиот канал ABC објави дека 36 Чилеанци во воената база на Антарктикот имале позитивен тест на вирусот корона, што значи дека за овој континент повеќе не важи тврдењето дека е единствен без вирусот, пренесува британски Гардијан.

Базата се наоѓа во близина на најсеверниот врв во западниот дел на Антарктикот, далеку од австралиските бази во источен Антарктик, а австралиската дивизија се обидува да ги потврди овие извештаи со чилеанските власти, наведува британскиот весник.

Прочитајте и...  Јанша ги предводи земјите на ЕУ кои сакаат „Голема Србија“ и распарчување на БиХ, Црна Гора и Северна Македонија

Поврзани вести

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

Остави Коментар