Веќе излекувани пациенти повторно заболуваат од коронавирус: 195 лица се одново заразени

Сите пациенти, излекувани од коронавирус, ќе мора повторно да бидат ставени во двенеделен карантин откако е утврдено дека поголемиот дел од нив и натаму се ностители на вирусот, иако не е познато дали се тие заразни.

Кинеските лекари регистрирале 195 случаи на повторно заразување мсо новиот коронавирус во Вухан, покажуваат податоците кои денеска беа презентирани од страна на Државната комисија за хигиена и здравство во Кина. Во документот не се посочува причината за повторно заболување од истиот вирус.

Сите пациенти, излекувани од коронавирус, ќе мора повторно да бидат ставени во двенеделен карантин откако е утврдено дека поголемиот дел од нив и натаму се ностители на вирусот, иако не е познато дали се тие заразни.

Зао Џианпинг, лекарот задолжен за оперативните тимови кои се борат против епидемијата во кинеската провинција Хубеи рече дека тестовите покажале дека мнозинството од оние кои го „прележале” вирусот и натаму се инфицирани.

Прочитајте и...  Светска банка ќе им помогне на најсиромашните земји по пандемијата

Џианпинг вели дека новото откритие е многу загрижувачко.

– Каде да ги сместиме таквите пациенти? Не можеме да ги испратиме во нивните домови, бидејќи можат да ги заразат семејствата, а не можеме ниту да ги оставиме во болниците, бидејќи немаме расположливи капацитети, појасни Џианпинг.

Ксианг Ниџуан, научник од кинескиот Центар за контрола и превенција на болести вели дека сега треба да се воведе надзор и за оние кои биле во контакт со излекуваните пациенти, бидејќи е можно тие да се заразени.

Заразените пациенти во Кина можат да добијат отпусна листа само ако исполнат четири услови: телесната температура да им е во границата на нормалата во три последователни дена, да немаат респираторни проблеми, рендгенските снимки да покажат дека нема оштетувања на белите дробови и тестовите на нуклеински киселини да бидат негативни двапати по ред.

Прочитајте и...  Трамп дециден: Не сакам да носам маска (ВИДЕО)

Во меѓувреме, кинеските власти соопштија дека периодот на инкубација би можел да биде и подолг од 14 дена, откако беше утврдено дека 70-годишен маж во провинцијата Хубеи бил заразен со вирусот, а симптоми покажал дури после 27 дена.

Периодот на подолга инкубација би можел значително да ги компликува напорите за сузбивање на епидемијата, од која досега починаа над две илјади лица.

Кинеските научници, врз основа на испитувања на брис од нос и грло кај 18 пациенти заразени со Ковид-19, утврдија дека тој вирус повеќе се однесува како вирус на грип, а помалку како останатите коронавируси. Тоа сугерира дека тој може полесно да се шири од што претходно се претпоставуваше.

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат