Веќе е сместено во болницата во Софија момчето кое доби изгореници од струен удар

Момчето кое вчера се здоби со изгореници од струен удар во Трубарево е веќе сместено во болницата Пиргов во Софија, соопштија од Министерството за здравство, откако само пред неколку часа најавија дека тоа ќе пренесено во Бугарија.

Од таму додаваат дека за транспорт на пациентот било обезбедено санитетно возило по сите стандарди, момчето било згрижено според сите протоколи и упатено е на натамошно лекување во најдобриот центар за изгореници на Балканот.

– На располагање беа и хеликоптери од Министерството за внатрешни работи и Министерството за одбрана, но поради сериозноста на повредите, момчето е пренесено со санитетско возило од брзата помош. За да стигне побрзо беше обезбедено и брзо поминување со полициска придружба од македонско-бугарската граница до болницата во Софија – се вели во соопштението од Министерството за здравство.

Момчето кое се здоби со тешки повреди од струен удар при обид за кражба во Трубарево ќе биде лекувано во странство

Прочитајте и...  Познато кој ќе учествува, а кој ќе ги бојкотира изборите во Србија

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат