1 C
Скопје

Веднаш ќе го реши вашиот проблем – Елиминирајте го лошиот здив со овој едноставен трик

Не ви се потребни скапи раствори и спрејови за пријатен здив. Единствено што ви е потребно е кесичка од зелен чај и чај од нане.

Анти-септичките и анти-бактериски својства во овие чаеви помагаат во борба против лошите бактерии кои предизвикуваат лош здив во устата.


Исто така, во една студија од 2018 година објавена во меѓународното списание за
орална и максио-фацијална хирургија забележуваат дека испирање на устата со зелен чај во комбинација со чај од нане може да биде идеален и ефикасен избор за контролирање на болките поврзани со акутен перикоронит.


Ставете 2 до 3 искористени кесички од зелен чај и нане во врела вода и оставете 10 до 15 минути за да се направи слаб чај. Оставете го да излади. По желба додадете и неколку капки масло од чајно дрво.

Прочитајте и...  ФОТО: Палома Фејт првите денови од мајчинството ги поминува во агонија

Користете го за испирање на устата два пати дневно против лошиот и непријатен здив.

Едноставно започнете го денот со шолја чај, а потоа искористената кесичка употребете ја за да подготвите природно средство за орална хигиена и свеж здив.

 

Поврзани вести

Виц на денот: Глупости

Слободен печат

На денешен ден – 26 февруари

Слободен печат

Германски научници откриле радарска технологија која може да предвиди мозочен или срцев удар

Слободен Печат

ФОТО | „Што си се омажила ако знаеш дека тепа?“: Герила низ Скопје – #ШтоПравиМВР?

Ирена Трајкова

Дејвид Фостер и неговата сопруга Кетрин Мекфи станаа родители

Слободен Печат

ФОТО: Палома Фејт првите денови од мајчинството ги поминува во агонија

Слободен Печат

Остави Коментар