Вечерва почнува 18. издание на CINEDAYS

– Веруваме дека „Ефектот на среќата“ како прва проекција на полнолетниот Синедејс ќе ни донесе и среќа и задоволство за време на целиот фестивал, кој годинава има неколку куриозитети на кои сме горди. Се радуваме на сите домашни филмови, придружувањето кон прославата на 50 години Монти Пајтон и новитетите кои ги воведуваме, а меѓу нив ново востановената награда за музика за филм. – вели Маргарита Арсова, главен програмски координатор на фестивалот.

Во единаесет селекции (Гала премиери, Официјална селекција, СинеБалкан, Музички документарни филмови, МК во ЕУ, Земја во фокус – Швајцарија, Монти Пајтон, МК кратки, Студентска програма, Детска програма и Програма за млади) ќе гледаме повеќе од 100 филмски остварувања, дополнети со придружна програма од десет работилници, предавања и мастер класови и седум концерти и диџеј сетови во рамки на cinEmusic.

Прочитајте и...  Ахмети: Првиот премиер Албанец во Македонија ќе се избере тука во Собранието

Програмата на фестивалот ќе се случува во три кино сали, кино Милениум, кино Фросина и Џебното кино во МКЦ.

Филмот „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски со кој се отвора CINEDAYS е урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот. Филмот ја раскажува приказната за Леа, млада девојка, која се бори за своето здравје. Додека си го преиспитува животот, започнува необична потрага по среќа и почнува да го согледува влијанието што го има врз другите луѓе.

Паразит

Вториот филм на отворањето е „Паразит“ на Bong Joon-ho, чија приказна зборува за четиричленото семејство на Ки-таек кое е блиско, но сите се невработени, со нејасна иднина пред себе. Синот Ки-ву е препорачан од негов пријател, студент на престижен факултет, да држи часови, работа што е добро платена и која создава надеж за редовни примања. Носејќи го товарот од очекувањата на целото семејство, Ки-ву оди на интервју во домот на семејството Парк. Кога пристигнува во куќата на г. Парк, сопственик на глобална ИТ-компанија, Ки-ву ја запознава Јеон-кјо, убавата млада дама во семејството. Но по оваа прва средба меѓу двете семејства, следи незапирлива низа од незгоди.

Прочитајте и...  Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Билетите се достапни на билетарница во МКЦ и кино Милениум и online преку bileti.mkc.mk

 

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат