ВЕ МАЧИ КАНДИДА? Изборете се со помош на храната

Исхраната, покрај препишаната терапија, игра значајна улога во лечењето на кандидата.

Потребно е да се држите неколку недели на режимот на исхрана против кандида, или пак ако има потреба може и подолго. Најважно е да се исфрлат рафинираните шеќери, кои габичките ги користат како подлога за брзо размножување.

Недозволена храна:

Шеќер во сите можни облици, вклучително и обичен бел, кафеав, мед, како и производи со сахароза, фруктоза, глукоза, малтоза, сорбитол, кои ги има во колачите, чоколадите, џемовите… Истото важи и за овошјето и овошните сокови.

Исто така, исфрлете го внесот на квасец преку пекарските производи или суплементи. Не ви е потребен ниту оцетот, кој освен во својата обична форма, го има во туршијата, кечапот, сосовите од продавница и т.н.

Прочитајте и...  Сонувавте дека се бакнувате? Во зависност од сонот еве што може да значи

Треба да ги исфрлите и печурките, кикириките, ф’стаците, кафето и чајот, старите зрели сирења и месните преработки.

Дозволена храна во ограничени количини:

Млечните производи внесувајте ги во ограничени количини, по можност само во форма на јогурт и кисело млеко. Избегнувајте ги сите сирења, освен оние со низок процент на лактоза.

Дозволена храна:

Смеете да јадете интегрални житарици, зелен зеленчук, алги, пуканки, тофу, риба, мали количини маслиново масло, зелка, краставици, мешунки, природни сокови од зеленчук… Од овошје дозволен е само лимон, а од месо пилешко, дивеч и риба.

Прочитај повеќе

Контроверзна и незаборавна, имала страшно детство, стотина љубовници, а од скршеното срце никогаш не се опоравила

Слободен печат

Често настинувате, уморни сте, анксиозни? Можеби ви фалат овие витамини

Слободен печат

Стил на неделата: Илина Арсова, планинарка, алпинистка и ликовна уметница

Ј.К.Д

Кој е всушност принцот Филип? Од тешко детство, бројни скандали до влез во 100-та година од животот

Слободен печат

Ипанема, eдна од најсекси плажите на светот

Слободен печат

Сонувавте дека се бакнувате? Во зависност од сонот еве што може да значи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Камерон Дијаз после бракот се откажа од глумата, но сега има нов начин на кој заработува! (ФОТО)

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 11.07.2020: За Овенот ќе има убави промени, а Ракот ќе запознае многу драгоцена личност

Слободен Печат

Виц на денот – Одмор од работа

Слободен печат

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски