ВЕ МАЧИ БОЛЕН ПМС? Со овие совети олеснете си ги симптомите - Слободен печат

ВЕ МАЧИ БОЛЕН ПМС? Со овие совети олеснете си ги симптомите

Менструалните болки, како и симптомите кои жените ги чувствуваат неколку дена пред почетокот на циклусот, може да бидат ужасни.

Се појавуваат речиси кај секоја жена, но со различен интензитет. Кај некоја се поподносливи, додека други мораат да земат боледување за да можат да се справат со симптомите.

Ова се неколку лесни трикови со кои можете да ги олесните симптомите на ПМС:

Правилна исхрана

Исхраната е клучна за решавање на многу здравствени проблеми кои ги имаме, вклучително и ПМС кај жените. Практикувајте исхрана богата со овошје и зеленчук, вклучете куркума, а со помош на индискиот орев ќе имате помалку болни грчеви во матката.

Планирајте го земањето лекови против болка

Постојат случаи во кои земањето лек против болка е неизбежно. Можеби овој совет ќе ви се чини чуден, но добро е да ги земете кога ќе почувствувате и најслаба болка, за која знаете дека подоцна ќе биде неподнослива. На овој тип на лекови им е потребно време за да делуваат, а кога болката е преголема не можете толку да чекате.

Прочитајте и...  Греми на балкански начин: Вечерва во „Штарк“ арената се доделуваат наградите МАC 2020

Витамин Б и рибино масло

Чајот може да ве смири, но нема да направи ништо посебно за вашите болки. Но, за да ги намалите грчевите, можете да земете витамин Б и рибино масло, кои ќе го смират воспалителниот процес, а со тоа и болките.

Стоплете се

Загревањето на стомакот е клучно во борбата против ПМС. Дури и кога надвор е топло, може да се случи во овие денови да ви биде студено. Затоплувањето ќе го релаксира мускулот на матката, а со тоа и ќе ги смири болките.

Прочитај повеќе

Паоло Коелјо открива: Како да ја пронајдеме сродната душа и да ја привлечеме

Слободен печат

Тајните на Корејците на 50 години да изгледаат 30 години помлади

Слободен печат

Томас Маркл: Одлуката на Хари и Меган е збунувачка, ја повредија кралицата

Слободен печат

Наши миленици: Цезар, погледнете го колку е сладок!

Слободен печат

Првиот супермодел, Марион Морхауз: Индијанско потекло, топли, кафени очи и остри црти на лицето (ФОТО)

Теодора Циклевска

Единствениот кошаркар кој добил Оскар: Коби во емотивен говор пред две години објасни што му значи кошарката (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

20 − nineteen =

Прочитај повеќе

Постои едноставен начин за борба со проблемите

Слободен печат

Мед и ореви за студените зимски денови и потоа

Слободен печат

Зошто француските деца секогаш се здрави, а мајките среќни и одморени?

Слободен печат

На принцот Хари не му е лесно: Мајката на Меган е главна во нивното семејство!

Слободен печат

Греми на балкански начин: Вечерва во „Штарк“ арената се доделуваат наградите МАC 2020

Слободен печат

Меган и Хари ги победија Кејт и Вилијам на социјалните мрежи

Слободен печат