Вчера полицијата поднесе 112 санкции за брзо возење

Изречени се девет мерки за користење мобилен телефон, пет санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, шест мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло)...
Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 112 возачи.

Од нив две возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното.

Притоа, 54 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 58 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Видео на денот