17.8 C
Скопје

Важна одлука: Сите туристи кои ќе се разболат од ковид за време на престојот во Црна Гора, ќе се лекуваат на товар на државата

Во пресрет на туристичката сезона во Црна Гора, здравствените протоколи беа финализирани, а Владата донесе одлука за обезбедување на болничко лекување на странски туристи кои се разболеле од коронавирус за време на престојот во таа земја на штета на Црна Гора.

Министерот за економски развој Јаков Милатовиќ на прес-конференцијата рече дека здравствените протоколи ќе бидат дистрибуирани до туристичката индустрија и амбасадите следната недела и ќе бидат на англиски и руски јазик.

Министерката за здравство, Јелена Боровиниќ Бојовиќ, рече дека се обиделе да го поедностават протоколот и дека на туристите ќе им биде објаснето како да се однесуваат ако почувствуваат симптоми на ковид или се заразат со ковид, пренесува „Вијести“.

„Владата донесе одлука туристите кои ќе се разболат од ковид-19 за време на престојот во Црна Гора и ќе бидат хоспитализирани да бидат лекувани на сметка на државата“, рече таа.

ПЦР тестирањето, во случај на потреба пред враќање на туристите во нивната земја, ќе се изврши непречено во Црна Гора на два паралелни начина – едниот ќе биде организиран со помош на Институтот за јавно здравје на Црна Гора и ќе се изведува бесплатно, а туристите ќе имаат и можност за правење тестови во приватни лаборатории, додаде министерот.

Сите хотелиери ќе одвојат 10 проценти од капацитетот за можни случаи на ковид-19, најави и Боровиниќ Бојовиќ.

Мерката за влез во Црна Гора без тест за граѓаните на Србија, Хрватска, БиХ, Русија, Белорусија, Украина и Албанија останува во сила.

Поврзани вести

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Локализиран е пожарот во близина на „Слобода“, нема повредени

Слободен печат

Остави Коментар