Васоски: Ќе се обидеме да го задржиме куп трофејот во нашите редови

Академија Пандев /Фото: ФК Академија Пандев/facebook

В среда ќе се игра финалето во Купот на Македонија, а за трофејот на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје ќе играат екипите на Академија Пандев и Силекс.

Во полуфиналните дуели „пандевци“ со 3:1 го елиминираа составот на Македонија ЃП, додека клубот од Кратово со 1:0 беше подобар од Струга Трим Лум.

Во продолжение изјава на двајцата тренери пред утрешното финале..

Тренерот на Академија Пандев, Александар Васоски:

– Сон на секој фудбалер е да игра финале. Ние сме последни освојувачи на Купот и ќе се обидеме да го задржиме трофејот во нашите редови.

Тренерот на Силекс, Горан Симов:

– Сите сме максимално мотивирани и фокусирани да го освоиме трофејот. По 25 години Силекс повторно е во финале.

Видео на денот