Васили: Најпрво владејачката партија да се изјасни за 13 октомври, па потоа дијалог за кризата

Третата по големина политичка партија во Албанија и втора во обединетата опозиција, Социјалистичкото движење на интеграција(ЛСИ), чиј лидер е Моника Круемади, сопруга на претседателот Илир Мета, со став дека „најпрво владејачката Социјалстичка партија треба да се изјасни за 13 октомври, па потоа да има дијалог за кризата“.

Иако роковите за пријавување за учество на изборите за 13 октомври според последната уредба на шефот на државата се изминати, Васили верува дека се уште има време добро да се размисли и делува,зашто токму општата согласност за избори на 13 октомври е решение кое би го отворило патот за дијалог.

– Мнозинството треба прво да изгради односи со законот, а потоа и со опозицијата. Социјалистичката партија да се изјасни за 13 октомври а дијалогот е втор. Ние како партија не се плашиме да се соочиме на избори со Еди Рама како премиер, но мнозинството треба да даде силни докази дека постои правна држава,изјави потпретседателот на партијата, Петрит Васили.

Посочува дека за нив како партија не е проблем Еди Рама како премер, туку обврската кон албанските граѓани, но и пред свето, да се одржат избори според највисоките стандарди.

Од друга страна демократите на Љуљзим Баша, кои ја предводат обединетата опозиција, инсистираат на избори без премиер Рама. Сепак Васили ги негира гласините за несогласувања во опозицискиот камп.

Прочитајте и...  Сандерс: Трамп ги помилува даночните затајувачи, измамниците на Волстрит, милијардерите и корумпираните владини службеници

– Демократската партија има цврст став дека 13 октомври е уставниот датум за избори. Постои јавен став на опозиција и нејзина подготвеност што побрзо да спроведе избори врз основа на потребнте стандрарди а не избори кои ги спроведуваат крадци. Вие не мислите дека ќе речеме, ајде да ги спроведеме изборите со оние кои ги украдоа изборите во Пешкопеја, Драч, и други места вели Петрит Васили.

Обеднетата опозициа ги бојкотираше локалните избори одржани на 30 јуни,поарди што социјалистите постигнаа целосен триумф,освојувајќи 60 од вкупно 61 градоначалничко место а и во советите на општините 76 отсто се нејзини членови.

Прочитај повеќе

Груби: Зошто се објавуваат „бомби“ само за Ахмети, а не и за Заев и Мицкоски?

Слободен печат

Поради Брегзит се повеќе странски компании отворат претставништва во Холандија

Слободен печат

Италијански авион ќе тргне по државјаните на ЕУ кои се во карантин на крузерот „Дајмонд Принцес”

Слободен печат

Боја и летоци врз солунската Митрополија, анархистичка група презеде одговорност (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Слободен печат

Николовски: Наќе Чулев дојде во МВР и веднаш имаме акција против дрога, тоа е разликата

Слободен печат

Остави Коментар

15 − пет =

Прочитај повеќе

Шекеринска до Николовски: Имавте ли контакти со Груевски откако беше правосилна пресудата?

Слободен печат

Закрепнува лицето кое прво заболе од коронавирус во Египет

Слободен печат

Загинаа две жени откако нивното возило паднало од траект во близина на Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина

Слободен печат

Род Благоевиќ му се заблагодари на Трамп за помилувањето (ВИДЕО)

Слободен печат

По осум години прв комерцијален лет меѓу Дамаск и Алепо

Слободен печат