Васил Гарванлиев: Гордо ја претставував Македонија и пеев за секоја душа на светот… Најдоброто допрва доаѓа

Instagram

Синоќа се одржа првото полуфинале од изборот на песна за Евровизија во Ротердам, Холандија.

ВИДЕО | Настап полн емоции – Васил Гарванлиев настапи на првото полуфинале на Евросонг

Нашиот претставник Васил Гарванлиев синоќа воодушеви со својата изведба на песната „Here I Stand“.  Но се чини, моќниот настап, маестралната изведба со еден тон емоции, но и специјални ефекти на сцената проследени со огромен аплаус од публиката не беа доволни за пласман во големото финале.
Иако не успеа да запее на големото финале, Гарванлиев е нашиот победник. Тој во разговор со „Фокус“ истакна дека е горд на синоќешниот настап и дека ова е само почетокот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by V Λ S I L (@vasilg)

Јас сум толку горд на настапот, што дури и немам коментар… Бев мирен, 100.000 проценти бев јас, не претставив во најубаво светло, со искрен, чист глас. Реков и ќе повторам, јас веќе се чувствував како победник пред да заминам на Евровизија, без разлика на се што се случуваше наоколу. Верувам, се борам, нема да престанам. Ова е само почетокот! Мора да се цениме и поддржуваме, затоа што сите сме едно срце. Само така ќе успееме и одиме напред и нагоре“, изјави Васил за „Фокус“.

ВИДЕО+ФОТО: Моќниот настап и одличната вокална изведба на Гарванлиев, без успех за пласман во финалната евровизиска вечер

Момент во историјата – но повеќе од тоа… Мојата приказна. Застанав на таа сцена со искрена и отворена душа, гордо ја претставував Македонија и пеев за секоја душа на светот. Јас сум многу благодарен и горд и ова е само почеток на она што веќе беше неверојатно патување, процес и пат. Ја чувствував љубовта, вистината, гордоста и енергијата од сите. Нема да го заборавам тоа. Стоиме заедно како едно… тоа е начинот на кој ја претвораме темнината во светлина и ја замолчуваме омразата со љубов. Тука стојам и најдоброто допрва доаѓа. Ви благодарим за поддршката, пораките и гласовите! Ве сакам сите!!“, напиша Гарванлиев на својот инстаграм-профил.

Видео на денот