5 C
Скопје

Вашингтон пост: Трамп стана параноичен, колабира системот зад вратите на Белата куќа

По изборите, Трамп падна во параноја, открија неговите соработници, што го доведе до нови теории на заговор и свртување кон оние соработници кои му даваа илузии.

Американскиот претседател Доналд Трамп помина три недели негирајќи дека изгубил на изборите пред кандидатот на демократите Џо Бајден. Тој даде се од себе – и повеќе – да го сврти исходот од изборите во своја полза, и додека не успеа, неговите искрени обиди за делегитимирање на американскиот изборен систем дефинитивно ја разнишаа довербата на јавноста.

Сепак, колку и да изгледаше хаотично и лудо последниве недели, Вашингтон пост открива дека зад затворени врати, Трамп бил уште полуд.

Според Вашингтон пост за атмосферата зад сцената најимпресивни се зборовите на близок советник на Трамп кој го нарече претседателот „луд крал“ кој повторува – „Јас победив“. Јас победив. Јас победив. ”

Паранојата на Трамп дека изборите биле украдени и резултатите лажни во корист на Бајден, како што наведува Вашингтон пост, дополнително ја охрабриле неговите советници кои му кажувале тоа што сакал да чуе, наместо тоа што е вистина.

Прочитајте и...  ВИДЕО+ФОТО I Љубов и „срце на терен“: Еве што рекоа Трамп и Меланија во својот проштален говор

Меѓутоа, кога највисоките советници му понудија опција да започне правна постапка против изборниот систем неколку дена по изборите и да се обиде да ги оспори резултатите преку судовите, на претседателот му беше кажано дека шансите оваа стратегија да успее е „од 5 до 10 проценти“. Практично невозможно, но Трамп сепак даде зелено светло.

Поранешниот директор за комуникации во Белата куќа рече дека луѓето мора да ја разберат психологијата на Трамп, неговата ментална структура, ако сакаат да разберат зошто се однесува толку лудо. Тој објасни дека Трамп се однесува како секој аутсајдер кој верува дека мора да има некаков заговор против него, дури и ако тој е најлудиот на светот.

Според Вашингтон пост, Трамп многу пати ја демонстрираше својата склоност кон теории на заговор, а ситуацијата во која се најде по објавувањето на изборните резултати му даде поттик за изнесување на крајна лага. Тој неосновано тврдеше дека системите за гласање „Доминион“ биле користени во Џорџија и во неколку други држави и биле програмирани да му дадат предност на Бајден.

Прочитајте и...  Трамп се прости: Се гледаме наскоро

Раздор се зоздаде и меѓу неговите советници и вработени во кампањата, а некои соработници на Трамп се повлекоа по неуспехот на првите судења, тие направија диверзија во обид, како што Вашингтон пост ги цитираше нивните тврдења, „да си го спаси угледот“. Од недела во недела имало сè помалку луѓе околу Трамп кои ќе продолжат да го хранат со заблуди за изборна кражба.

Секако, неговиот личен адвокат, контроверзниот Руди Џулијани, остана цело време со него и одржа бизарна прес-конференција, за која многу се дискутираше во медиумите и на социјалните мрежи.

Џулијани беше придружуван од адвокатката Сидни Пауел, која на крајот беше отпуштена затоа што, како што откриваат извори блиски до Трамп, таа била „премногу под влијанија на теории на заговор, дури и за Трамп“ со нејзините приказни дека Уго Чавез (кој, патем, е одамна мртов) е одговорен за изборна кражба извршена со машини за броење и изјави како што беше онаа што таа ја даде на Фокс Њјуз за мртвите кои „гласаа масовно“.

Прочитајте и...  🔴 ОД МИНУТА ВО МИНУТА I Бајден денес станува претседател: Вашингтон е под опсада на војската

Претседателскиот изборен штаб на САД дури издаде изјава за дистанцирање од поранешниот американски обвинител Сидни Пауел, кој, како што велат, „на прес-конференцијата изнесе неосновани тврдења за изборни измами“ и изјави дека не е член на правниот тим на претседателот, иако Трамп постојано го тврдеа спротивното.

Поврзани вести

Промовиран проектот „Правда за деца – ЕУ за малолетничка правда и правда по мерка на децата”

Слободен печат

🔴 ОД МИНУТА ВО МИНУТА I Бајден денес станува претседател: Вашингтон е под опсада на војската

Слободен печат

Студија: Мадрид, Антверпен и Торино се најзагадени градови од азот диоксид во Европа

Слободен печат

Заев: Нема разговори за идентитетот и јазикот

Слободен печат

Хоџа и Нуредини во Анкара: Создаваме можности за нови инвестиции и соработка во областа на одржливо управување со водни ресурси и заштита на шумскиот потенцијал

Слободен печат

Трамп се прости: Се гледаме наскоро

Слободен печат

Остави Коментар