Вашингтон нема непријателски намери кон Пјонгјанг

бела куќа фото МИА

Белата куќа ги отфрли обвинувањата на Северна Кореја дека заедничките воени вежби во регионот се провокација и рече дека САД немаат непријателски намери кон Пјонгјанг.

Јасно ставивме до знаење дека немаме непријателски намери кон КНДР (Северна Кореја) и дека бараме сериозна и одржлива дипломатија за да се справиме со целиот спектар на прашања од интерес за двете земји и за регионот, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа.

Коментарот на Белата куќа дојде откако Министерството за надворешни работи на Северна Кореја соопшти дека вежбите на САД и нивните сојузници ја турнале ситуацијата на „екстремна црвена линија“ и се заканија дека ќе го претворат полуостровот во „огромен воен арсенал и покритична воена зона“.
Во соопштението пренесено од државната новинска агенција КЦНА, се вели дека Пјонгјанг не е заинтересиран за дијалог се додека Вашингтон води непријателска политика.

Во соопштението на Белата куќа се повторува подготвеноста на САД „да се сретнат со претставниците на КНДР во време и место погодно за нив“.

Ја отфрламе идејата дека нашите заеднички вежби со партнерите во регионот служат како каква било провокација. Тоа се рутински вежби, целосно во согласност со досегашната практика, рече портпаролот.

Тој додаде дека САД продолжуваат тесно да соработуваат со сојузниците и партнерите за да обезбедат мир и стабилност во регионот.

– Истовремено, ќе продолжиме да работиме со сојузниците и партнерите за целосно спроведување на резолуциите на Советот за безбедност на ОН кои ја одразуваат волјата на меѓународната заедница и да ја ограничиме способноста на КНДР да ги унапредува своите програми за незаконско оружје и да ја загрози регионалната стабилност, нагласи американскиот функционер.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот