Варвициотис: Грчката влада го следи секој чекор на Скопје - Слободен печат

Варвициотис: Грчката влада го следи секој чекор на Скопје

Појава на иредентизам и прекршување на владеењето на правото може да имаат директно влијание врз пристапниот процес во ЕУ за соседната земја, вели алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис во интервјуто за грчкиот весник „Реал њуз” и додава дека актуелната грчка влада „го следи секој чекор на владата на Скопје”, jави дописничката на МИА од Атина.

Варвициотис го повторува ставот дека наследиле лош договор кој владата на СИРИЗА го потпиша „откажувајќи се од преговарачките оружја и националните позиции на земјата, констатирани со Времената спогодба и во Букурешт”.

-Нашата влада го следи секој чекор на владата на Скопје и во секој случај нема да дозволи да се изразат појави на иредентизам и прекршување на владеењето на правото, што ќе имаат директно влијание врз нејзиниот интегративен процес во Европската унија. Веќе внимателно ја следиме елиминацијата на сите архаични симболи од јавните места кај соседот. На крај, нашата главна цел е заштита на грчките производи и грчките трговски ознаки, прашања што владата на Ципрас ги остави на нивната судбина, вели алтернативниот министер за надворешни работи на Грција.

Прочитај повеќе

Фејсбук страната на скопската зоолошка злоупотребена за ширење дезинформации

Слободен печат

Град лежи на 72.000 тони дијаманти, но не може да се збогати

Слободен печат

Две деца загинаа, 20 повредени откако школски автобус излета од пат во Германија (ВИДЕО)

Слободен печат

Под набљудување 16 лица во САД кои биле во контакт со носител на корна вирусот

Слободен печат

„Стапи во брак со својот силувач“: Контроверзен закон предизвика бес во Турција

Слободен печат

Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

Слободен печат

Остави Коментар

12 − four =

Прочитај повеќе

МЕПСО: Ќе се модернизира најзначајната трафостаница за снабдување на Скопје

Слободен печат

Се раскитува новогодишната елка на плоштад (ФОТО)

Слободен печат

ЕУ со осуда за нападите врз цивлни цели во Сирија

МИА Агенција

Македонија бележи назадување на Индексот за перцепција на корупцијата

Слободен печат

Трамп е првиот претседател кој ќе „маршира за живот“

Слободен печат

Османи: Владата се обидува максимално да биде во коректни односи со медиумите

Слободен печат