Варшава се закани: Ако Брисел не попушти, сите топови ќе ги свртиме кон Европската комисија

Моравијецки и Фон дер Лајен/ Фото EPA-EFE/RADEK PIETRUSZK

Национално-конзервативната влада на Полска значително ја заостри својата реторика во битката околу владеењето на правото со Брисел, заканувајќи се дека ќе ги сврти „сите топови“ кон Европската комисија и доколку е потребно ќе изгради коалиција за да го собори нејзиниот претседател Матеуш Моравијецки, пишува „Гардијан“.

Ако извршната власт на ЕУ „се обиде да не турне до ѕидот, нема да имаме друг избор освен да го извадиме целото оружје во нашиот арсенал“ и да одговориме „око за око“, рече Кшиштоф Соболевски, генералниот секретар на владејачкиот Закон и Партија за правда (ПиС).

Соболевски изјави за полското државно радио дека доколку комисијата не ослободи 35 милијарди евра средства за помош на пандемијата, Варшава ќе преземе правни мерки против Брисел, ќе стави вето на иницијативите на ЕУ и ќе состави сојуз за разрешување на Урсула фон дер Лајен и нејзиниот тим од комесари.

Заканата дојде откако Јарослав Качински, кој поднесе оставка од вицепремиер во јуни, но останува на чело на ПиС и де факто лидер на Полска, во силно формулирано интервју во списанието Сиечи рече дека Варшава „нема причина да ги исполни своите обврски“ кон блокот.

„Покажавме максимална добра волја, но нашите отстапки не дадоа ништо“, рече Качински, инсистирајќи на тоа дека Полска ја почитувала својата страна на договорот за укинување на некои од нејзините контроверзни судски реформи во замена за фондовите на ЕУ.

арослав Качински
Јарослав Качински/ Фото EPA-EFE/WOJCIECH OLKUSNIK

Варшава со месеци е вовлечена во сè полош спор со Европската комисија околу ослободувањето на средствата за наплата, при што Брисел бара Полска да исполни серија „пресвртници“ од владеењето на правото пред да се отклучат грантовите и заемите.

Полската влада, чии судски промени се смета дека ја ампутираат независноста на судскиот систем на земјата и се во спротивност со стандардите на ЕУ, минатиот месец затвори контроверзен дисциплински совет за судии.

Во услови на предупредувања дека комората едноставно ќе биде заменета со ново, слично политички контролирано тело, сепак, Фон дер Лајен објави дека Полска сè уште не постигнала доволно напредок за да го оправда ослободувањето на првата транша од средствата.

Видео на денот