Вархељ утре на Вучиќ ќе му ја претстави новата методологија

Тема на посетата на Вархељ на Белград ќе биде и продолжувањето на евроинтеграциите на Србија.

Еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархењљ утре пристигнува во Белград, каде ќе ја презентира новата преговарачка методологија за земјите кандидати.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, според соопштението од Канцеларија за медиуми на српскиот претседател, Вархељ на средбата со Александар Вучиќ ќе го потпише и Финансискиот договор ИПА 2019, по што ќе има средба со премиерката Ана Брнабиќ.

Вархељ денеска во Брисел, презентирајќи ја новата преговарачка методологија ги потврди четирите принципи врз кои ќе се темели новата методологија доколку биде усвоена од страна на земјите членки: кредибилитет, поголемо политичко управување со процесот, предвидливост и динамичност.

Меѓутоа едно од најчестите прашања и критики упатени до Европската Комисија е што оваа нова методологија нема да важи за Србија и Црна Гора, освен во случај ако тие самите не побараат да бидат вклучени.

Прочитајте и...  Курти нема да оди кај Тачи на консултации за формирање нова влада на Косово

Експертите во Европската Комисија со кои разговараше МИА не можеа да дадат детали околу модалитетите на ова потенцијално вклучување: како и во што би се вклучиле Белград и Подгорица и според кои принципи? Дали овие две земји би можеле да се вклучат само за деловите кои носат бенефити, но не и во построгите делови кои ќе се применуваат за Северна Македонија, Албанија и останатите.

-Двете земји со кои преговараме треба да се согласат да ги сменат правилата, рече Вархеји на прес конференцијата, и додаде дека Србија и Црна Гора ќе имаат право на „опт ин”, односно да побараат вклучување во новата методологија.

-Фер е да биде избор за нив, порача еврокомесарот.

Прочитајте и...  Сојузот на стопански комори се оградува од вториот сет владини мерки

Тема на посетата на Вархељ на Белград ќе биде и продолжувањето на евроинтеграциите на Србија.

Тој деновиве ја повика Србија да го забрза процесот на ЕУ реформите и изрази очекување дека до крајот на неговиот мандат „барем една земја во регионот може да биде подготвена да влезе во ЕУ”.

Сепак, неговиот колега, шефот на европска дипломатија, Жозеп Борел, во петокот во Белград, прецизираше дека решението или нормализацијата на односите со Приштина е услов за понатамошен напредок на земјата во интеграцијата во ЕУ, а крајот на процесот на дијалог е тешко да се предвиди.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат