18 C
Скопје

Вархељ: Црна Гора и Србија треба да имаат добри односи

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархељ денеска изјави дека Црна Гора и Србија треба да имаат добри односи и дека тој „никогаш не би охрабрил“ земја од Западен Балкан да се меша во внатрешните односи на друга земја.

Вархељ им изјави на новинарите во Подгорица, одговарајќи на прашањето „како го коментира мешањето на Србија во внатрешните работи на Црна Гора и дали е прифатливо за ЕК“.

Тој зборуваше за односите меѓу двете земји во контекст на протерувањето на српскиот амбасадор Владимир Божовиќ во Црна Гора и во интерес на новинарите, го објасни неодамна објавениот став дека официјална Подгорица треба да ја повлече таа одлука, откако тоа го стори Белград.

Европскиот комесар изјави дека неговата изјава е дадена со цел да се „смират тензиите“, бидејќи прогласувањето на амбасадорот за непожелна личност е „еден од најострите потези во дипломатијата“.

„Мора да имаме добрососедски односи. Јас тоа го реков врз основа на потребата да се смириме, а не да ги ескалираме тензиите“, го објасни Вархељ својот став за реципроцитет и повлекување на одлуката на Подгорица во врска со прогласувањето на Божовиќ за непожелно.

Во ноември минатата година Црна Гора го прогласи Божовиќ за персона нон грата, по што Белград возврати со реципрочна мерка и го стори истото со амбасадорот на Црна Гора Тарзан Милошевиќ. Набргу потоа, Србија ја повлече одлуката за протерување на Милошевиќ, но тогашните власти во Подгорица тврдат дека Божовиќ „континуирано се меша во внатрешните работи на Црна Гора“ и дека тој нема да ја повлече одлуката.

Европскиот комесар тогаш реагираше со став дека Подгорица треба да ја повлече одлуката за протерување.

Вархељ е во еднодневна посета на Црна Гора, како дел од балканската турнеја и ја дистрибуира првата пратка од 42.000 дози вакцини Фајцер-Бионтек, кои ќе бидат доставени во Црна Гора до август. Тој се состана со црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ во Подгорица.

Одговарајќи на новинарско прашање, Кривокапиќ на заедничката прес-конференција рече дека основниот договор што Црна Гора треба да го потпише со Српската православна црква (СПЦ) е „целосно во согласност со уставот“.

Тој изјави дека „ниту еден договор во Црна Гора не привлече внимание“ како фундаментален договор.

Тој најави дека договорот ќе и биде познат на јавноста веднаш штом ќе се договори со Српската православна црква.

„Прашав многу адвокати што е праксата да се направи работна верзија достапна за јавноста. Знам дека Црна Гора целосно се ослободи, но дури и во таа слобода мора да има одредени ограничувања, кои се целосно јасни и процедурално дефинирани. Досега прашањето, дури и договорот со кинеската страна, поврзан со автопатот, не привлече толку многу внимание во јавноста како овој договор, кој е најкласичен договор и не може да оди подалеку од рамките на Уставот и законот “, Додаде Кривокапиќ.

Поврзани вести

Борисов: ЕУ е најдоброто место за живеење во светот

МИА Агенција

Второстепена комисија ќе разгледува зошто пациент на кислородна поддршка со ковид добил само три дена боледување

Заев: Нашиот природен дом е Европската Унија

МИА Агенција

Вакцинирани вкупно 107.978 граѓани, 279.909 лица чекаат за вакцинација

МИА Агенција

Маричиќ: Идејата за обединета Европа е преголема за да биде попречувана

МИА Агенција

Димитров: Ќе биде добро со Софија да се вратиме на колосекот на партнество и пријателство

МИА Агенција

Остави Коментар