Вархеји во Брисел ќе се сретне со македонските Бугари

Оливер Вархеји / Фото: EPA

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји оваа недела во Брисел ќе се сретне со претставници на македонските Бугари на нивно барање, поради, како што објави БГНЕС, „институционалната омраза и систематска дискриминација против нив во Северна Македонија“.

Средбата со Вархеји ќе се одржи една недела по претепувањето во Охрид на Христијан Пендиков, кој сега е на лекување во Софија.

Во писмото до Вархеји македонските Бугари се жалат дека во Македонија од страна на локалните и централната власт нема желба за дијалог со нив.

„Секојдневната стигматизација на нашата бугарска заедница и неможноста за воспоставување дијалог со локалните и централната власт создаваат предизвици за нашата заедница кои често ги надминуваат нашите индивидуални и колективни можности. Искрено се надеваме дека дијалогот со вас ќе придонесе за намалување на секојдневниот притисок врз нас, граѓаните на РСМ кои не се плашиме, и покрај ризикот од дискриминација и јазикот на омраза , товорено да опстојуваме на нашето македонско-бугарско наследство и идентитет“, пишува меѓу другото во писмото.

Инаку, во делегацијата на македонските Бугари ќе бидат Петар Колев, Ѓорѓи Трендафилов и Љупчо Георгиевски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот