Вархеји: Сребреница е најтрагичен настан во Европа од Втората светска војна

Европска Комисија по повод одбележувањето на 25 години од злосторството во Сребреница организира дигитална конференција посветена на сеќавање, помирување и изградба на заедничка иднина на Западен Балкан.

Еврокомесарот за проширување на Европска Унија, Оливер Вархеји на отворањето на виртуелната конференција оцени дека Сребреница е најтрагичен настан во Европа од Втората светска војна.

Тој настан продолжува да не прогонува и да не потсетува на заедничката одговорност за да спречиме никогаш повеќе да не се случи геноцид, посочи Вархеи.

Вархеји повика на одговорност и задоволување на правдата, истакнувајќи оти сите одговорни за масакрот мора да се соочат со последиците од нивните дела.

По 25 години поважно од кога биле е да ставиме крај на неказнивоста на сторителите на воени злосторства, наведе Вархеи.

Прочитајте и...  Јанакиески доби условна казна за „Шамарите во Центар“, а Груевски година ипол затвор

Еврокомесарот посочи и дека сите обиди за прекројување на историјата се неприфатливи, а политичките лидери имаат одговорност да поттикнуваат помирување, а не националистички наративи кои ги продлабочуваат недовербата, го зголемуваат стравот и омразата.

Правото на живот и почитување на човековото достоинство, слобода, демократија и еднаквост се во центарот на ангажирањето на целиот Западен Балкан на патот кон ЕУ, истакна Вархеји.

Во периодот од 11 до 23 јули 1996 година припадници на војската на Република Српска, под команда на генерал Ратко Младиќ, убија околу 8.000 босански муслимани, претежно момчиња и мажи на возраст од 12 до 77 години.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска