Вархеји очекува македонските власти да го истражат инцидентот во Охрид и да ги најдат извршителите

Оливер Вархеји
Оливер Вархеји / EPA-EFE/JULIEN WARNAND

За секој напад врз која било заедница во Северна Македонија треба да се преземат соодветни дејства од полицијата и од Владата, порача еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

– Свесен сум за вчерашниот напад и се надевам дека Владата ќе го направи истото како и во претходните случаи. Тоа значи да започне истрага, но и да ги најде извршителите – изјавил Вархеји за „Бугарија ОН-Еир“.

Во интервјуто, како што пренесуваат бугарските медиуми, тој уште вели дека е подготвен да се сретне со претставници на организациите на македонските Бугари доколку побараат средба со него.

„Мојата врата е секогаш отворена за сите заинтересирани од која било земја кандидат“, додаде Вархеји.

Видео на денот