Варди му донесе прва победа на Лестер во Лондон по 47 години

Фудбалерите на Лестер го совладаа Арсенал во Лондон со 0:1 во рамките на шестото коло од Премиер лигата.

 Триумфот на „лисиците“ го донесе Џејми Варди со голот во 80. минута, откако 20. минути порано влезе во игра и се покажа како одличен џокер на менаџерот Брендан Роџерс.

Јури Тилеманс упати одлична топка со Џенгис Унгер кој веднаш ја врати во средината од каде Варди погоди за прва победа на Лестер над Арсенал во Лондон по пауза од 47 години.


Оттогаш Арсенал и Лестер во Лондон одиграа 23 натпревари на кои „топчиите“ славеа на 19, а четири средби завршија нерешено.
Со победата Лестер се искачи на четвртото место на табелата со 12 бода, додека Арсенал е 10. со девет бодови и во наредното коло го очекува дербито против Манчестер јунајтед на „Олд трафорд“.

Прочитајте и...  Највисоката зграда на светот осветлена со ликот на Марадона

Лидерот на табелата, Евертон денеска го доживеа првиот пораз сезонава, на гостувањето кај Саутемптон и тоа со 2:0. Ворд-Праус и Адамс со головите во првото полувреме му донесоа триумф на својот тим. Евертон и покрај поразот остана лидер на табелата со 13 бода, исто колку што има и градскиот ривал Ливерпул.

Вулверхемптон и Њукасл ги поделија бодовите играјќи 1:1, а головите беа постигнати во самиот финиш од натпреварот. Волците поведоа со голот на Раул Хименез во 79. минута, додека Њукасл до бодот дојде преку Марфи и неговиот гол во 89. минута.

Поврзани вести

Сити со петарда го „почести“ Барнли

Слободен печат

Ништо ново во Формула 1, пол позицијата за Хамилтон

Слободен печат

ВИДЕО: Жестока тепачка меѓу Фалангата и Лозарите  во Штип

Слободен печат

Што се случувало во домот на Марадона, болничарката фатена во лага

Слободен печат

Вардар подобар од Пандевци

Слободен печат

Ливерпул во судиското продолжение остана без победата

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian