Варди го спаси Лестер од пораз

Во дербито на 34. коло од Премиер лигата, Арсенал и Лестер одиграа 1:1.

Лестер со ремито падна за едно место на табелата, сега се четврти со 59. бода, еден помалку од третопласираниот Челси кој со 2:3 денеска славеше над Кристал Палас и четири повеќе од Манчестер јунајтед кој има и натпревар помалку. Арсенал остана на седмото место со 50 бодови и без шанси да дојде до позицијата која носи во Лигата на шампионите.

Арсенал поведе во 21. минута со голот на својот најдобар стрелец Пјер-Емерик Обамејанг кој ја искористи одличната асистенција на Букајо Сака.
Еден од клучните моменти се случи во 75. минута кога „топчиите“ останаа со играч помалку бидејќи Едвард Нкетија кој доби директен црвен картон поради опасниот старт и тоа само неколку минути откако влезе во игра на местото на Александре Лаказет.

Прочитајте и...  Супермаркет во Арсенал, Артета стави девет фудбалери на продажба

Лестер ја искористи предноста од играч повеќе и со голот на Џејми Варди во 84. минута успеа да дојде до бод.

Прочитај повеќе

Рамос е најдобар дефанзивец на светот, може да игра уште шест години

Слободен печат

Лејкерс по една деценија се најдобри во Западната конференција (ВИДЕО)

Слободен печат

Лион не можеше да добие поголемо засилување пред Јуве!

Слободен печат

Бабиќ го потврди комплетниот состав на Еурофарм Пелистер (ФОТО)

Слободен печат

Работнички го промовираше Фахрудин Ѓурѓевиќ

Слободен печат

Новата сезона во Серија А ќе започне на 19 септември

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лавринович со лакт го нокаутираше противничкиот центар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Двајца ја делат титулата најдобар тренер во НБА!

Слободен печат

Агентот на Елмас: Македонецот ќе биде подготвен за Барселона!

Слободен печат

Има само 17 години и најавена клаузула од 400 милиони евра!

Слободен печат

Ги загуби нервите: После лошиот удар, направи скандал на СП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион Вардар со 21 играч во новата сезона

Слободен печат