Вардарци дебитираат пред своите навивачи - Слободен печат

Вардарци дебитираат пред своите навивачи

Европскиот шамион Вардар по победничкото отворање на сезоната во Лигата на шампионите, денеска (17 ч.) ќе дебитира и пред домашните навивачи. Вардарци во СЦ „Јане Сандански“ во рамките на второто коло го пречекуваат португалскиот тим Порто.

–  Ова ни е прва средба дома како европски шампиони и тоа е посебно чувство. Очекувам полна сала и како и секогаш мора да одговориме со добра игра. Без разлика кој е противникот секогаш ќе биде тешко, па очекувам многу голема поддршка. Сите добро знаеме како ние играме во Скопје. Очекуваме можеби не лесни, но два бода – вели крилото Тимур Дибиров.

Екипата на Порто е шампион на Португалија која по пауза од три години се враќа во ЛШ. Поголемиот дел од тимот го сочинуваат домашни ракометари, засилени со голманот на австриската репрезентација, Томас Бауер.
Португалците во првото коло изненадувачки одиграа нерешено со Брест Мешков, а главен адут во играта им е играта „седум на шест“.

Прочитајте и...  Оптимизам на „Етихад“: Не си одат главните ѕвезди, и Гвардиола останува!

– По победата над Монпелје, сега мораме одново да победиме инаку тие бодови нема да значат ништо. Порто е една од најдобрите екипи во светот која игра „7 на 6″, па ќе видиме како ќе се адаптираме на таа игра. Ова ни е прва средба на домашен терен и ќе се обидеме да се претставивме во најдобро можно издание – вели Давид Писонеро, тренерот на Вардар.

Вардар е фаворит на овој меч но победата и двата бода ќе мора да брка без повредените Толедо и Стоилов.

Прочитај повеќе

„Ла Лига“: Барселона има 15 дена да ангажира напаѓач

Слободен печат

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров: Доста корисен тест пред Естонија и Русија!

Слободен печат

Рамос не знае да промаши откако си замина Кристијано Роналдо

Слободен печат

Оптимизам на „Етихад“: Не си одат главните ѕвезди, и Гвардиола останува!

Слободен печат

Остави Коментар

19 − 2 =

Прочитај повеќе

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Слободен печат