Вардар три месеци не знае за пораз во Првата лига

Силекс ја забележа шестата победа сезонава во шампионатот на гостувањето кај Македонија ЃП, стрелец за кратовскиот клуб беше српскиот интернационалец Д. Благојевиќ во 30. минута од средбата.

Потоа, Шкендија беше најубедлива на денешните пресметки, со 4:0 славеше против Борец, хет-трик забележа А. Алими (23`, 30`, 66` мин.), а еднаш се запиша Б. Ибраими (24`).

Без голови одиграа Шкупи и Струга Трим Лум, додека Вардар ја оправда фаворитската улога против Ренова.

Во мрежата на „гипсарите“ стрелаа Д. Аврамовски во 20. и Ј. Попзлатанов во 89. минута од средбата на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје. Вардарци се без пораз скоро три месеци, единствено загубија уште во првото коло дома од „ѓорчепетровци“.

Прочитајте и...  Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Во саботата ремизираа Академија Пандев и Работнички со конечен резултат 1:1.

1МФЛ, 13. коло

Недела, резултати –

Македонија ЃП-Силекс 0:1

Шкендија-Борец 4:0

Шкупи-Струга Трим Лум 0:0

Вардар-Ренова 2:0

Табела: Вардар 30 бодови, Академија Пандев 25, Шкендија 18, Шкупи 18, Силекс 18, Македонија ЃП 17, Струга Трим Лум 15, Ренова 14, Борец 14, Работнички 11.

Прочитај повеќе

Вардар и Еурофарм Пелистер убедливи пред финалната битка за трофејот!

Слободен печат

„Ауфидерзен“ Барса: Гол-машината Баерн броеше до ОСУМ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат