Вардар три месеци не знае за пораз во Првата лига - Слободен печат

Вардар три месеци не знае за пораз во Првата лига

Силекс ја забележа шестата победа сезонава во шампионатот на гостувањето кај Македонија ЃП, стрелец за кратовскиот клуб беше српскиот интернационалец Д. Благојевиќ во 30. минута од средбата.

Потоа, Шкендија беше најубедлива на денешните пресметки, со 4:0 славеше против Борец, хет-трик забележа А. Алими (23`, 30`, 66` мин.), а еднаш се запиша Б. Ибраими (24`).

Без голови одиграа Шкупи и Струга Трим Лум, додека Вардар ја оправда фаворитската улога против Ренова.

Во мрежата на „гипсарите“ стрелаа Д. Аврамовски во 20. и Ј. Попзлатанов во 89. минута од средбата на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје. Вардарци се без пораз скоро три месеци, единствено загубија уште во првото коло дома од „ѓорчепетровци“.

Во саботата ремизираа Академија Пандев и Работнички со конечен резултат 1:1.

1МФЛ, 13. коло

Недела, резултати –

Македонија ЃП-Силекс 0:1

Шкендија-Борец 4:0

Шкупи-Струга Трим Лум 0:0

Вардар-Ренова 2:0

Табела: Вардар 30 бодови, Академија Пандев 25, Шкендија 18, Шкупи 18, Силекс 18, Македонија ЃП 17, Струга Трим Лум 15, Ренова 14, Борец 14, Работнички 11.

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ конечно откри зошто не јаде месо

Слободен печат

Вознијацки замина во пензија: Се надевам дека ќе бидам инспирација за тенисерите од малите земји

Слободен печат

Дончиќ во првата петорка на Олстар натпреварот

Слободен печат

Ѓоковиќ по 50. пат се игра во осминафиналето на грен слем турнир

Слободен печат

Челси доби корпа од Кавани, ќе плукне 50 милиони за Французин

Слободен печат

Леви го истера своето, Ериксен од понеделник во Интер

Слободен печат

Остави Коментар

eighteen − six =

Прочитај повеќе

Ракометарите на Боливија се вистински дудуци, примија 214 гола на три наптревари

Слободен печат

Ливерпул го продолжува походот кон титулата, падна и Вулверхемптон (ВИДЕО)

Слободен печат

Победничко деби на Алушовски на клупата на Вардар

Слободен печат

Ѓоковиќ го има најдобриот спаринг-партнер во Мелбурн (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал го награди Бензема со нов договор

Слободен печат

Поради моите гради, Мирко никогаш не е под стрес

Слободен печат