Вардар против добро познат ривал ја почнува одбраната на титулата

Ракометарите на Вардар денеска (17.30 ч.) со натпреварот на гости кај Монпелје ја започнуваат одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Вардарци во новата сезона влегуваат со нов тренер, Давид Писонеро кој го наследи Роберто Гарсија Парондо, но и без уше неколку ракометари кои беа неизоставен дел од успесите во минатите сезони, во прв ред Игор Карачиќ.

Вардарци повторно и оваа сезона како и во изминатите неколку сезони, ќе играат и против ривалите кои го сакаат нивниот скалп како европски шампиони но и против експертите и медиумите кои не веруваат дека можат повторно да дојдат до фајнал фор завршницата, сега веќе четврта година по ред.

– Сезонава екипата малку се промени, а имаме и некои проблеми со повреди, но ние сме сѐ уште Вардар. Многу од играчите кои во јуни ја освоија титулата сѐ уште се тука. На првиот натпревар сме кај Монпелје, мислам дека добро се подготвивме и тактички и физички и одиме во вистинска борба. Не очекува тежок натпревар, можеби гол – два ќе биде разликата.

Прочитајте и...  Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Но, што се однесува да ја одбраниме титулата веројантно не сме фаворити, но во последените 6-7 години никогаш фаворитот не ја освоил титулата, што мислам нас ни одговара улогата да напаѓаме од позадина. Ќе одиме натпревар по натпревар, ќе биде долга сезоната и тешко е сега да се каже како ќе биде, но имам доверба во ирачите и мислам дека не очекува убава година во однос на вардаровиот резултат – вели за клупската интернет страница, Сташ Скубе.

Добра вест за Писонеро и неговите ракометари е тоа што Монпелје на денешниот дуел ќе биде ослабен со неиграњето на двајца клучни ракометари, Мохамед Суси, тунискиот репрезентативец и Литванецот Јонас Трухановичиус.

Во минатата сезона, Вардар победи и на двата натпревари против Монпелје во групната фаза, на отворањето на сезоната беше 27:24, додека во Скопје триумфот беше поубедлив 33:27.

Прочитајте и...  Антиќ: Ќе помогнам колку што можам МЗТ да се врати во АБА лигата!

 

Прочитај повеќе

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат

Го смени името и ги запали социјалните мрежи , од Мекдоналд стана Бургер кинг

Слободен печат

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат