Вардар на третата позиција, зад Црвена Звезда и Динамо Загреб!

Македонскиот фудбалски клуб на Вардар успешно чекори во досегашниот дел од Првата македонска фудбалска лига, на врвот со 30 бодови после 14 одиграни кола, пред ФК Академија Пандев (26), Шкендија и Силекс по 21…

Според успешност на екс-ју просторите Вардар се наоѓа на третото место, а на врвот на оваа листа е Црвена Звезда од Србија.

Белградските „црвено-бели“ од 15 натпревари имаат 13 победи, по едно реми и пораз со 40 бодови.

Воедно Црвена Звезда може да се гордее со фактот што по процентот на успешност од 89% се наоѓа во Топ 10 клубови на сите лиги во Европа.

Топ 10 Европа:

1. Шахтјор (Украина) 14, 13-1-0 (40:6) 40 – 95%
2. Ливерпул (Англија) 12, 11-1-0 (28:10) 34 – 94%
3. Славија Прага (Чешка) 16, 14-2-0 (36:3) 44 – 92%
4. Бенфика (Португалија) 11, 10-0-1 (25:4) 30 – 91%
5. Салцбург (Австрија) 14, 12-2-0 (56:12) 38 – 90%
5. Судува (Литванија) 31, 28-0-3 (92:18) 84 – 90%
5. Ајакс (Холандија) 13, 11-2-0 (43:9) 35 – 90%
5. Порто (Португалија) 11, 9-1-1 (22:5) 30 – 90%
9. Црвена Звезда (Србија) 15, 13-1-1 (34:11) 40 – 89%
– Јувентус (Италија) 12, 10-2-0 (20:9) 32 – 89%

Прочитајте и...  „Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Екс-Ју:

1. Црвена Звезда (Србија) 15, 13-1-1 (34:11) 40 бодови – 89%
2. Динамо Загреб (Хрватска) 14, 11-1-2 (28:6) 34 бодови – 81%
3. Вардар (Македонија) 14, 9-3-2 (20:6) 30 бодови – 71%
3. Олимпија (Словенија) 17, 11-3-3 (42:21) 36 бодови – 71%
5. Сутјеска (Црна Гора) 15, 9-4-2 (33:12) 31 бод – 69%
6. Железничар (БиХ) 16, 9-5-2 (35:16) 32 бодови – 66%

До крајот на есенскиот дел во нашето првенство, лидерот Вардар го очекуваат уште четири кола, дома против Шкупи, па на гости кај Силекс и Академија Пандев, а на 8 декември е пресметката пред своите навивачи против Шкендија.

Интересно е тоа што цела Европа до оваа репрезентативна пауза останаа 16 непоразени екипи. Израелскиот Макаби од Тел Авив на 10 натпревари во шампионатот не примил гол, забележа осум победи (двапати ремизираше) со гол-разлика 16:0.

Прочитајте и...  Баерн го освои и Купот на Германија (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Ирски репрезентативец му вперил пиштол во челото на селекторот

Слободен печат

Шампионската од Вимблдон порача: Ѓоковиќ само сакаше да помогне

Слободен печат

Гвардиола: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

НБА: Нема одење во Орландо без три негативни теста на коронавирус

Слободен печат

Ливерпул ги распродаде дресовите, спонзорот одби да обезбеди нови

Слободен печат

Милан со шампионска „услуга“ за Јувентус! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Баерн го освои и Купот на Германија (ВИДЕО)

Слободен печат

Арсенал ја забележа и третата победа во низа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кокошков и официјално тренер на Фенербахче

Слободен печат

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат