Вардар и во новиот систем би учествувал во ЛШ - Слободен печат

Вардар и во новиот систем би учествувал во ЛШ

Вардар веќе е насочен кон наредната сезона каде што ќе се обиде да ја одбрани титулата во најелитното европско клупско натпреварување.

Според сите наведени принципи, Вардар и во новиот систем на натпреварување би имал сигурно учество во ЛШ.

Во новиот формат ќе се натпреваруваат вкупно 16 екипи, а учество ќе имаат шампионските екипи кои доаѓаат од земјите кои се во ТОП-9 најдобри ракометни репрезентации.

На овој начин ќе имаме девет екипи, додека десеттиот учесник ќе доаѓа од земјата која во последните три години освоила најмногу трофеи во Европските натпреварувања.

За останатите шест места ќе одлучува комисијата на ЕХФ, според пет критериуми на листа. Тука спаѓаат сали, ТВ-права, гледачи, резултати во изминатите години во натпреварувањата на ЕХФ и менаџментот на клубот.

Прочитајте и...  Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Прочитај повеќе

Марсијал, Мегваер и ВАР му донесоа победа на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

11 + 10 =

Прочитај повеќе

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат