Вардар чекори шампионски, сигурни три бода против Македонија ЃП

„Црвено-црните“ се погрижија за прва победа сезонава над „лавовите“ од Ѓорче Петров и зацврстување на првата позиција на табелата во шампионатот.

Вардар пролетниот дел од шампионатот го отвори со сигурна победа откако попладнево беше подобар на домашен терен од Македонија ЃП со резултат 3:1 (1:0).

Вардарци доминираа, по првиот дел водеа со голот на Жуниор, а во вториот одиграа уште подобро и со погодоците на Ибиши и Цветаноски донесоа нови три бода и зацврстување на првата позиција.

Во 37. минута преку Цветаноски, крилниот играч преку левата страна асистираше до Жуниор на кој не му беше тешко да погоди од пет метри за предност.

Потоа, на стартот од вториот дел Брдаровски (2:0) убаво го пронајде го пронајде Ибиши кој се погрижи за зголемување на позитивата.

Одличната партија на овој меч со гол ја круниса Цветаноски кој од 10 метри биеше ниско по земја за сигурни 3:0.

Прочитајте и...  „Супер Марио“ е пред уште една неуспешна приказна

„Лавовите“ од Ѓорче Петров успеаја само да го ублажат поразот, односно со супер удар и погодок, Карваљо во 67. минута го постави конечниот епилог.

На табелата Вардар сигурен на првото место со 39 бодови, а Македонија ЃП на петтата позиција со 26.

Прочитај повеќе

„Комити“: Дајте ни лиценца, играме на најубав стадион на Балканот!

Слободен печат

И не е така лошо да се биде резерва на Реал (ВИДЕО)

Слободен печат

Познат датумот за продолжување на Премиер лигата!

Слободен печат

Пандевци и фудбалерите на Борец се тестираа на коронавирус

Слободен печат

Повторно скандал во Италија, Јувентус и судијата Орсато ја скроија Серија А

Слободен печат

Партизан демантира дека тренерот Милошевиќ добил шамари од навивачите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Панчев: Црвена звезда можеше долго време да владее во фудбалска Европа

Слободен печат

Реал Мадрид и понатаму највреден фудбалски клуб на светот

Слободен печат

Криштопанс:  Самсоненко ни вети дека ќе ни исплати тоа што ни должи…

Слободен печат

Болоња ги смирува страстите: Михајловиќ не е позитивен на корона

Слободен печат

На германскиот спорт му се потребни милијарда евра за да преживее

Слободен печат

Одложен приемот на Коби Брајант во Куќата на славните

Слободен печат