4 C
Скопје

Вардар без шанси против Киелце

Ракометарите на Вардар во рок од шест дена два пати загубија од Киелце во Лигата на шампионите.

За разлика од минатонеделниот натпревар во Скопје кога вардарци одиграа далеку подобро, овој пат во Полска немаа никакви шанси да се реваншираат и на крајот загубија со 36:29.

Вардар добро го започна натпреварот и успеа да поведе со 5:2 но одговорот од Киелце дојде експресно со мини серија од 3:0 со која се врати резултатската неизвесност.

Киелце – Вардар: Стојанче Стоилов/EPA-EFE/Piotr Polak

Потоа се играше гол за гол се до финишот од првиот дел кога ракометарите на Киелце со серија од 5:0 дојдоа до предност од 15:10. Во второто полувреме, домашните ракометари умешно ја одржуваа предноста, ги казнуваа сите грешки на вардарци, па така во воведните минути дојдоа и до 21:14. Вардарци со обидоа да се вратат, ја намалија негативата на минуси четири (24:20 и 26:22) но немаа сили, односно противникот не им дозволи да внесат неизвесност во финишот и рутински ја забележа шестата победа во осмиот натпревар.

Прочитајте и...  Американска тениска легенда го предвидува шампионот на „Австралија опен“!
Киелце – Вардар: Кристијан Дисингер/EPA-EFE/Piotr Polak

Најпрецизен во редовите на Вардар беше Тимур Дибиров со седум гола, шест гола постигна Ловро Јотиќ, а по четири дадоа Стоилов, Дисингер и Чупиќ, додека кај Киелце исто како и на првиот натпревар блескаше Алекс Душебаев со седум гола.

По овој пораз Вардар е шести на табелата со три бода но од пет натпревари, додека Киелце е лидер со 13 бода.
Наредниот предизвик за „црвено-црните“ во Лигата на шампионите ќе биде гостувањето кај Никола Митревски и Порто наредната недела.

Поврзани вести

Американска тениска легенда го предвидува шампионот на „Австралија опен“!

Слободен печат

Милевски после жрепката: Тешка група, Франција е топ фаворит!

Слободен печат

Очигледно правилата не важат за сите, Роналдо го чека казна!

Слободен печат

Стрезовски ќе ги води ракометарите во тандем со Лазаров!

Слободен печат

У21: Македонските надежи ги дознаа ривалите на патот кон ЕП 2023

Слободен печат

„Мисија Перм“: Подготовките на сениорите ќе стартуваат на 10 февруари

Слободен печат

Остави Коментар