Вардар без пола тим и без многу мака му даде 44 гола на Мотор - Слободен печат

Вардар без пола тим и без многу мака му даде 44 гола на Мотор

Вардар продолжува во победнички ритам во СЕХА лигата и вечерва дојде до шестата победа, а петта во низа во СЕХА лигата. Вардарци со 44:37 го совладаа Мотор, тимот од кого го доживеаја единствениот пораз досега во ова натпреварување (31:32 во второто коло).

И двете екипи на оваа средба настапија без неколку стандардни ракометари, кај гостите од Украина недостасуваа десетина првотимци, додека тенерот на Вардар, Едуард Кокшаров одлучи да ги одмора Криштопанс, Атман, Горбок, Дисингер…

Првото полувреме помина во израмнета игра на двете екипи, најголемото водство кое Мотор го имаше беше два гола (15:17), додека Вардар во неколку наврати исто така имаше два гола предност, но на одмор се замина со минимално водство од 20:19.

Прочитајте и...  НБА лигата во иднина без броевите 8 и 24?

Во второто полувреме, Вардар за девет минути дојде до предност од пет голови (28:23) и до крајот рутински го одржуваше водството. Тимур Дибиров беше најефикасен во Вардар со 11 постигнати гола, Иван Чупиќ даде девет гола без промашување, додека Данил Шишкарев седум пати ја тресеше мрежата на противникот.

Со новата победа Вардар е прв на табелата во групата А со 18 бодови, додека Мотор е на второто место со три бода помалку. Во наредното осмо коло, Вардар на 15 декември му гостува на Нексе.

Прочитај повеќе

Коронавирусот се одрази и на спортот: Откажани трки во скијање, фудбалерки во карантин

Слободен печат

Само трагичната смрт на Дражен може да се спореди со оваа на Коби

Слободен печат

Профитерите заработуваат од смртта на Брајант, сликичка продадена за неверојатни 50.000 долари

Слободен печат

Тим последен полуфиналист, подобар од Надал во четири сета

Слободен печат

Ливерпул не е толку силен, Премиер лигата е слаба

Слободен печат

Мурињо и официјално си доби засилување во нападот

Слободен печат

Остави Коментар

14 − 7 =

Прочитај повеќе

АБА ја потврди казната за МЗТ Скопје

Слободен печат

Шекил: Сè уште не спијам, го загубивме најголемиот во историјата на Лејкерс

Слободен печат

НБА лигата во иднина без броевите 8 и 24?

Слободен печат

Навивачите на Јунајтед со чадни бомби го нападнаа домот на Вудворд (ВИДЕО)

Слободен печат

Прво грен слем полуфинале за Зверев, Халеп меѓу четирите најдобри за помалку од еден час

Слободен печат

ОФИЦИЈАЛНО идентификувано телото на Коби Брајант

Слободен печат